Zyskujące coraz większą popularność urządzenia do elektrostymulacji cechują się różnorodnością dostępnych w nich programów. Poza maszynami przeznaczonymi do użytku domowego, które cechuje ograniczony zakres możliwości, istnieją również te profesjonalne – wykorzystywane w fizjoterapii, czy studiach treningów EMS. Za ich obsługę i prowadzenie terapii, bądź treningu odpowiedzialne są odpowiednio przeszkolone do tego osoby. Trening z elektrostymulacją nie zawsze musi opierać się na stymulacji mięśni, gdy potrzebują one rozluźnienia z pomocą przychodzą impulsy TENS.

Wachlarz możliwości

Większość urządzeń do elektrostymulacji wyposażonych jest w specjalną konsolę, dzięki której istnieje możliwość ustawiania różnorodnych programów oraz dostosowanie odpowiedniej intensywności. Impulsy dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta/klienta i poprzedzone wcześniejszym wywiadem, bądź diagnostyką. Dzięki możliwości ustawiania odpowiedniej długości i szerokości fali impulsu elektrycznego, fizjoterapeuci są w stanie dobierać głębokość docierania impulsu w struktury ciała, a także rodzaj spięcia mięśni podczas terapii. Dzięki temu możemy wyróżnić kilka podstawowych zakresów działań (trybów), tj. wzmacnianie, przyspieszanie metabolizmu, masaż oraz TENS.

Rozluźnienie do podstawa

TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to forma impulsu, prowadząca do rozluźnienia mięśni. Oddziałuje na poprawę metabolizmu tkanek poprzez ich odżywienie, dzięki poprawie mikrokrążenia. Impulsy powodują przyspieszony efekt regeneracji, pozwalają także na łagodzenie objawów zapalenia, zapobiegają zanikowi mięśni, czy niwelują poziom stresu.

Niefarmakologiczne łagodzenie bólu

Przezskórna stymulacja nerwowa TENS to bezinwazyjna, niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólów różnego pochodzenia. Działa na zasadzie Teorii Bramki Kontrolnej przedstawionej przez Ronalda Melzack’a i Patricka Wall’a w 1965 r. Mówi ona o tym, że włókna nerwowe przewodzą do mózgu informację o bodźcu dotykowym (impulsie) szybciej niż bólowym, dzięki czemu odczucie dyskomfortu staje się znacznie mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że nerwy niosące impuls odczuwalny z elektrostymulacji są grubsze, niż te niosące impuls bólowy i w ten sposób „zagłuszona” zostaje informacja o dyskomforcie.

Należy jednak pamiętać, że impulsy TENS nie eliminują przyczyny bólu, tylko skutecznie redukują ich odczuwanie. Znajdują szerokie zastosowanie w rehabilitacji i powrocie do pełni formy po kontuzjach lub zabiegach, a także z powodzeniem pomagają w leczeniu przewlekłego bólu. Ich dodatkową zaletą mającą duże znaczenie dla organizmu jest redukcja ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i coraz częściej wykorzystywana w gabinetach fizjoterapeutów. Dodatkowo sprawia, że organizm wytwarza endorfiny, będące naturalnymi środkami przeciwbólowymi w ludzkim ciele.