Aktywność fizyczna to dla większości z nas forma spędzania czasu wolnego w sposób, który przyczynia się do polepszania zdrowia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Pojęcie sportu wyczynowego określane jest jako profesjonalne uprawianie danej dyscypliny, często także w celach zarobkowych. Czy aktywność sportowa na poziomie zawodowym służy pozostaniu w pełnym zdrowiu?

Pojęcie zdrowia

Jest to poczucie dobrostanu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz społecznego. Zdrowie kojarzone jest przede wszystkim z ciałem, ale coraz częściej pojawia się temat zdrowia psychicznego, o które powinniśmy dbać w takim stopniu, jak o to związane z ciałem. Osoby zajmujące się sportem w formie wyczynowej często narażone są na kontuzje przez przeciążenia związane z ciągłymi treningami oraz startami w zawodach. Sztab szkoleniowy dba o układanie indywidualnych planów treningowych właściwych dla każdego sportowca tak, aby to ryzyko było jak najmniejsze.

Ciało sportowca

Trwają Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Wciąż możemy podziwiać zmagania sportowców w rozmaitych dyscyplinach na najwyższym, światowym poziomie. Prezentują oni formę sportu wyczynowego, trenując dla osiągania jak najwyższych wyników. Oglądając różne dyscypliny możemy zauważyć rozmaite “typy sylwetek” charakterystyczne dla poszczególnych form sportu. Każdy profesjonalista nie pracuje tylko nad techniką swojej dyscypliny, musi dbać także o całe ciało, aby móc osiągać jeszcze lepsze wyniki, zachowując przy tym zdrowie. Niestety zawodnicy narażeni są na przeciążenia, które mogą prowadzić do kontuzji, dlatego trening powinien w jak najlepszy sposób przygotować sportowca do startu, jak i później pomóc tkankom wrócić do “normalności”. Najbardziej obciążające są same starty, w których zawodnik zużywa maksymalną energię, męcząc ciało często do granic możliwości, przez co kontuzje podczas startów przydarzają się niestety nierzadko.

Nerwy ze stali

Nie tylko ciało narażone jest na przeciążenia. Coraz częściej sportowcy przyznają się do problemów związanych presją, czy emocjami, z którymi nie mogą sobie poradzić. Profesjonaliści w sztabie posiadają psychologów, którzy pomagają zawodnikom lepiej przygotować “głowę” do startu w zawodach, który czasami wiąże się z poczuciem porażki po przegranej. Zwycięstwo zawsze smakuje najlepiej, ale trzeba także nauczyć się radzić sobie z trudami niepowodzenia, aby móc stawać się coraz lepszym w swojej dyscyplinie.

Sport wyczynowy nie jest już formą spędzania czasu wolnego, ale staje się ważną częścią życia, czyli pracą. Przestaje być traktowany jako relaks, a postrzegany jest jako poważna rywalizacja, w której niestety nie każdy może zostać zwycięzcą. Sportowcy muszą prowadzić odpowiedni styl życia, aby móc w pełni sił podejmować treningi oraz starty w zawodach. Bez profesjonalnego sztabu szkoleniowego zawodnikom bardzo ciężko utrzymać odpowiednią formę, pozwalającą na starty z sukcesami. Należy pamiętać, że zdrowie to nie tylko ciało, ale także duch!

Photo by Florian Schmetz on Unsplash