Jest małym gruczołem, posiada za to o wielkie znaczenie. Jej działanie ma bowiem wpływ na regulację procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Coraz więcej osób (szczególnie kobiet) skarży się na problemy z nią związane.

Fizjologia hormonów

Działanie tarczycy reguluje przysadka mózgowa, produkująca hormon (TSH) odpowiedzialny za wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów tarczycy (FT3, FT4). Zaburzenie wydzielania na którymkolwiek etapie niesie za sobą konsekwencje dla całej gospodarki hormonalnej.

Za dużo, za mało

Dwoma najczęstszymi schorzeniami tarczycy są jej niedoczynność lub nadczynność. W celu diagnostyki problemu wykonuje się badania polegające na określeniu stężenia odpowiednich hormonów we krwi obwodowej. Ważne, aby otrzymane wyniki skonsultować z lekarzem, gdy wartości znajdują się poza normą. Jeśli obserwujemy u siebie długo utrzymujące się uczucie zmęczenia, ogólną apatię, przyrost masy ciała przy niezmienionej diecie i aktywności fizycznej warto wykonać badania tarczycy.

Autoagresja

W ostatnim czasie dużo mówi się o tzw. chorobie Hashimoto, która faktycznie pojawia się u coraz większej ilości szczególnie kobiet i jest ona przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczycowego, prowadzące do jego niedoczynności. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w którym układ odpornościowy atakuje swoje komórki.

Przy schorzeniach związanych z tarczycą poza kontrolą lekarza i przyjmowaniem odpowiednich leków ważny jest także styl życia, czyli odpowiednia dieta oraz prowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Dzięki temu organizm lepiej poradzi sobie z metabolizmem. O zdrowie zawsze powinniśmy dbać całościowo, a najważniejszą częścią jego zachowania jest profilaktyka.

Photo by Elizaveta Strelkova on Unsplash