fbpx

+ Trening dla seniora

Czy osoby w wieku 60+ mogą ćwiczyć? Odpowiedź na to pytanie brzmi – oczywiście! Seniorzy nie tylko mogą ćwiczyć, ale wręcz powinni. Regularny wysiłek fizyczny to doskonały sposób nie tylko na poprawę wyglądu, ale przede wszystkim kondycji oraz zachowanie sprawności do późnego wieku. Poza tym ćwiczenia doskonale wpływają na nastrój i samopoczucie.

Dlaczego warto dbać o sprawność w każdym wieku?

O sprawność fizyczną warto zacząć dbać już od najmłodszych lat, ponieważ regularne treningi pomagają w wyrobieniu nawyku ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu pewnego wieku nie ma sensu zaczynać przygody z treningami. Zwłaszcza w przypadku osób starszych ćwiczenia fizyczne mogą przynieść liczne korzyści, które są nie do przecenienia.  Przede wszystkim, ćwiczenia zapobiegają różnego rodzaju dolegliwościom, w tym tak poważnym, jak choroby serca, cukrzyca czy osteoporoza. Poza tym wysiłek ma także korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Podczas ćwiczeń nasze ciało produkuje endorfiny, zwane także “hormonami szczęścia”, które poprawiają nastrój i redukują stres. Trening ma także korzystny wpływ na funkcje poznawcze, a tym samym obniża ryzyko wystąpienia demencji u osób w podeszłym wieku. Nie można również zapominać o tym, że większa sprawność fizyczna wiąże się z większą samodzielnością seniora.  Co jednak zrobić w przypadku starszych osób, które nie są w stanie wykonywać tradycyjnych ćwiczeń? Na szczęście istnieje doskonała alternatywa dla treningu na siłowni, a jest nią trening EMS.

Jak trening EMS pozwala utrzymać formę seniorom?

EMS to trening wykorzystujący impulsy elektryczne, które aktywują wszystkie grupy mięśniowe bez wyjątku, nawet te położone najgłębiej i niemal niemożliwe do wyćwiczenia w trakcie tradycyjnego treningu. Jednak największą zaletą treningu EMS jest to, że praktycznie nie obciąża on stawów, więc ćwiczenia EMS są idealne nawet dla otyłych seniorów, którzy mają duże problemy z poruszaniem się.  Skuteczność treningu EMS została potwierdzona badaniami. Testy przeprowadzone na grupie osób w wieku pomiędzy 65 a 75 rokiem życia potwierdziły, że ćwiczenia z elektrostymulacją pomogły zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej oraz wzmocnić mięśnie u wszystkich uczestników, a tym samym znacznie spowolnić procesy starzenia się. Co więcej, trening EMS jest naprawdę dla absolutnie każdego, ponieważ ćwiczenia można wykonywać także na siedząco! Nawet osoby, które przekroczyły 90 lat mogą bezpiecznie korzystać z tej metody ćwiczeń.  Jedynym przeciwwskazaniem do treningu EMS jest rozrusznik serca.

Jakie ćwiczenia mogą być wykonywane z EMS?

Podczas treningu metodą EMS wykonuje się głównie ćwiczenia zalecane przez trenera, na przykład brzuszki lub przysiady. W planie zajęć dla seniora z pewnością znajdzie się także zestaw ćwiczeń na kręgosłup. Program zostanie również indywidualnie dopasowany do potrzeb oraz możliwości osoby starszej.  Jeżeli więc interesują Cię treningi dla seniorów, zapoznaj się z naszą ofertą. W Studio Body Up Kraków znajdziesz profesjonalny sprzęt oraz doświadczonych i empatycznych trenerów, którzy dopasują program ćwiczeń do Twoich potrzeb.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami

NAPISZ DO NAS