Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji jest idealną formą aktywności dla większości osób. Jego liczne zalety oraz bezpieczeństwo sprawiają, że mogą korzystać z niego praktycznie wszystkie grupy wiekowe. Jak każda forma aktywności fizycznej trening EMS posiada jednak kilka przeciwwskazań. Dlaczego akurat takie? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części wpisu.
Problemy neurologiczne
Trening EMS wykorzystuje impulsy elektryczne, które pobudzają mięśnie do pracy. Intensywność impulsu dobierana jest indywidualnie na podstawie informacji od klienta. Niestety osoby z zaburzeniami czucia mogą mieć problemy z określeniem intensywności impulsu, co mogłoby stanowić zagrożenie przebodźcowaniem mięśni. Choroby neurologiczne takie jak padaczka są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania jakiejkolwiek elektrostymulacji, ponieważ taki bodziec zewnętrzny mógłby wywołać atak.
Problemy kardiologiczne
Zaawansowane choroby kardiologiczne oraz rozrusznik serca stanowią przeciwwskazanie do elektrostymulacji. Osoby z niewyrównanym lub bardzo zaawansowanym nadciśnieniem nie mogą doprowadzać do stanów kiedy gwałtownie wzrasta ciśnienie krwi oraz tętno. Rozrusznik serca jest urządzeniem, które pobudza serce do skurczów oraz rozkurczów. Impuls elektryczny doprowadzany z maszyny podczas treningu EMS mógłby zakłócić pracę rozrusznika, a dalej serca.
Problemy nowotworowe
Choroby związane z nowotworzeniem wymagają intensywnego leczenia, często ogólnoustrojowego. Nowotwory sprawiają, że w organizmie pojawia się stan zapalny, a odporność jest znacznie obniżona. Jest to na tyle duże obciążenie, że dodatkowe bodźce zewnętrzne mogłyby jedynie pogorszyć stan. Po zakończeniu leczenia należy odczekać jakiś czas, aby móc w pełni sił rozpocząć treningi EMS. Najlepiej najpierw skonsultować taką chęć z lekarzem.
Ciąża
Z treningu EMS bezwzględnie powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Niestety nie wiadomo jakie skutki mógłby przynieść dostarczony impuls elektryczny zarówno matce, jak i dziecku. Nie ma o tym informacji, ponieważ nikt nie wykonuje badań na kobietach w ciąży. W tym okresie ciało kobiety poddawane jest różnym obciążeniom, dlatego nie powinno być dodatkowo narażane na intensywne bodźce. Na trening z elektrostymulacją zapraszamy kobiety po okresie połogu, aby mogły swobodnie wracać do formy po ciąży.
Cukrzyca
Jest zespołem metabolicznym związanym z zaburzonym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Choroba stanowi niestety poważne obciążenie dla całego organizmu. Ważne, aby w procesie leczenia wdrożona została aktywność fizyczna, ale niestety nie może być to trening EMS.
Wiele kobiet zastanawia się czy miesiączka stanowi przeciwwskazanie do treningu EMS. Otóż nie – nie stanowi to problemu jeśli chodzi o wdrożenie tej aktywności. Jeśli kobieta nie czuje się w tych dniach komfortowo może oczywiście zrezygnować z ćwiczeń, ale może warto dostarczyć organizmowi dawkę ruchu w celu polepszenia samopoczucia.
Trening EMS przystosowany jest do bardzo wielu osób, u których inne formy treningu zawiodły. Dzięki statycznym ćwiczeniom, nad których techniką czuwają trenerzy ta forma aktywności nadaje się dla większości osób. Należy pamiętać, że każda aktywność fizyczna posiada przeciwwskazania, natomiast trening EMS ma ich naprawdę krótką listę. Pamiętaj, że jeśli pojawia się jakaś niepewność, nasi trenerzy są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania.