Fizjoterapia zajmuje się dbaniem o aspekt fizyczny naszego organizmu. Pomaga zarówno w ramach profilaktyki, jak i przywracania sprawności po na przykład przebytych kontuzjach. Jest to szeroka dziedzina, a fizjoterapeuci mają ogromną wiedzę nie tylko o układzie ruchu, ale także o funkcjonowaniu całego ciała. Dzięki temu pacjenci spotykają się z holistycznym podejściem, co pomaga im w szybszym powrocie do zdrowia.
Czy fizykoterapia i fizjoterapia to te same pojęcia?
Fizykoterapia jest jedynie jednym z działów fizjoterapii, która skupia się na wykorzystywaniu działań fizycznych w celach leczniczych. Zabiegi wykonywane są miejscowo lub ogólnie, a podzielić je można na elektroterapię, laseroterapię, leczenie światłem, hydroterapię, magnetoterapię, czy zabiegi z wykorzystaniem ciepła lub zimna.
Masaż jako forma fizjoterapii
Terapia masażem jest jedną z form pomocy, które możemy uzyskać u fizjoterapeuty. Rozmaite techniki dają ogromne możliwości, a dokładny wywiad z pacjentem oraz odpowiednia diagnostyka pozwalają na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Elektrostymulacja mięśni to nie tylko trening
Ta dziedzina skupia się na stymulowaniu mięśni za pomocą odpowiedniego rodzaju impulsu, który może działać zarówno pobudzająco, jak i rozluźniająco. Wykorzystywana jest często w fizjoterapii, jako terapia wspomagająca powrót mięśnia lub mięśni do prawidłowego działania. Trening EMS łączy w sobie aktywność fizyczną oraz wykorzystanie elektrostymulacji mięśni, a cała sesja treningowa przebiega pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów, dzięki czemu jest on w pełni bezpieczny.
Fizjoterapia jako dziedzina medyczna skupia się głównie na pomocy pacjentom borykającymi z problemami związanymi z układem ruchu, ale czasami źródło schorzenia może leżeć zupełnie gdzie indziej. Fizjoterapeuci często współpracują z lekarzami różnych specjalizacji, dzięki czemu leczenie może przebiegać wielotorowo i dawać szybkie i zadowalające efekty.
Photo by Conscious Design on Unsplash