Kręgosłup składa się z kręgów oraz umiejscowionych pomiędzy nimi części miękkich odpowiedzialnych za amortyzację – krążków międzykręgowych. Przez długotrwałe siedzenie oraz pozycję stojącą tracą one swoją elastyczność i sprężystość. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu krążki są lepiej odżywione i mogą w pełni spełniać swoją funkcję.
Ergonomia pracy
Obecnie dużą część naszej naszej pracy wykonujemy w pozycji siedzącej, która jest to najgorszą z możliwych dla naszego kręgosłupa. Aby utrzymać plecy w dobrej formie musimy odpowiednio często wstawać od biurka, aby nieco „się rozruszać”. Także odpowiednia postawa i specjalnie wyprofilowane krzesło na pewno zdadzą egzamin.
Aktywny odpoczynek
Regularna aktywność fizyczna daje nam lepszą kondycję oraz zapewnia ogólną sprawność. Ma także bardzo dobry wpływ na nasz kręgosłup, który dzięki wzmocnieniu mięśni przykręgosłupowych staje się bardziej ustabilizowany i odciążony. Odpowiednio dobrana forma aktywności fizycznej sprawia, że czujemy się silniejsi, a zmęczone mięśnie po każdym treningu należy dobrze rozciągnąć, aby jeszcze sprawniej wracały do formy.
Dobre nawyki
Aby odpowiednio zadbać o kondycję kręgosłupa należy zwracać uwagę na naszą postawę, szczególnie w trakcie codziennych zajęć. Czasami zupełnie nieświadomie przyjmujemy nienaturalne pozycje i przez powtarzanie ich tworzymy nieodpowiednie wzorce ruchowe, które później powielamy. Mimo, że na początku w żadnym stopniu tego nie odczuwamy, to po pewnym czasie nasz kręgosłup może dać o sobie znać. W trakcie snu zadbajmy o szczególną stabilizację odcinka szyjnego, dobierzmy odpowiednią poduszkę, która da mu właściwą podporę. W trakcie pracy możemy także wykonać krótką gimnastykę tego odcinka poprzez powolne ruchy głową w różnych płaszczyznach.
Kręgosłup stanowi rusztowanie dla naszego ciała, jest miejscem przyczepów wielu mięśni, które zapewniają nam pozycję wyprostowaną i dbają o zachowanie prawidłowej postawy. Warto więc poprzez aktywność fizyczną zadbać właśnie o tą partię naszego ciała – w końcu korpus to nasze centrum. Zwróćmy także uwagę na nasze nawyki i dbajmy aby codzienne czynności wykonywać w taki sposób, by kręgosłup za kilka lat był nam wdzięczny.