Kolory towarzyszą nam codziennie i są nieodłącznym elementem funkcjonowania. Często ułatwiają dokonanie pewnych podziałów na kategorie (na przykład znaki drogowe), ale między innymi dzięki nim świat wydaje się ciekawszy. Podobno każdy widzi barwy odrobinę inaczej, ma to związek między innymi z budową oka.
Niekonwencjonalne leczenie
Koloroterapia, nazywana też chromoterapią jest metodą niekonwencjonalną i nie jest w żaden sposób potwierdzona naukowo, ale wiadomo, że barwy mają (może niewielki) wpływ na nasze zachowanie, czy nastrój. W towarzystwie barw mocnych, na przykład koloru czerwonego dominują bardzo wyraziste emocje, nie zawsze negatywne. W pomieszczeniach z tak intensywnymi barwami jako dominującymi większości osób ciężko skupić uwagę na konkretnej czynności. Czujemy się zdekoncentrowani i niespokojni. Barwy jasne, mało intensywne sprawiają natomiast, że czujemy się komfortowo.
Terapeutyczne kolory
W chromoterapii wykorzystywane są barwy tęczy. Kolor czerwony działa pobudzająco, niebieski natomiast jest jego przeciwieństwem (często wykorzystywany jest na przykład w gabinetach kosmetycznych, aby “wyciszyć” skórę po zabiegu). Kolor fioletowy jest połączeniem działania dwóch wymienionych wcześniej, a zielony swoim działaniem uzupełnia barwę czerwoną. Żółty natomiast kojarzony jest z dobrą energią i siłami witalnymi. Kolor biały jest mieszanką wszystkich barw, dostarczaną przez Słońce – sprawia, że czujemy się bardziej wypoczęci i gotowi do działania.
Kwestia kultury
Chromoterapia nadal pozostaje jedynie metodą niekonwencjonalną i można stosować ją jedynie jako środek wspomagający leczenie (nie zamiennik farmakologii, czy innych procesów terapeutycznych). Nauce ciężko udowodnić jej skuteczność także ze względu na odmienność kulturową świata. Dla Europy kolor czarny kojarzony jest ze smutkiem i melancholią, a w krajach wschodnich za barwę żałoby przyjmuje się biel, która dla nas oznacza niewinność i czystość.
Człowiek naturalnie otacza się barwami, które wywołują w nim pozytywne emocje. Ważne, aby w naszych miejscach zamieszkania dominowały kolory, dzięki którym mamy poczucie wyciszenia i odpoczynku. Najlepiej jako barwy bazowe wybrać podstawowe, jasne odcienie. Intensywne kolory czerwieni sprawią, że poczujemy się rozdrażnieni i niespokojni. Barwy, którymi się otaczamy wybieramy podświadomie i zgodnie z naszą intuicją oraz gustem, a ich dobór to kwestia w pełni indywidualna.
Photo by Noelle Rebekah on Unsplash