Temat szczepień jest nadal bardzo kontrowersyjny, ich przeciwników było i jest sporo (podobno ich liczba wciąż rośnie). Nie wiedzieć dlaczego coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci, skoro szczepionki w dużej mierze są ogólnodostępne i refundowane. Wystarczy przeczytać kilka artykułów naukowych z wiarygodnego źródła, aby zaczerpnąć rzetelnych informacji i przekonać się o skuteczności oraz pożyteczności szczepień.
Strzykawka z drobnoustrojami
Kiedy przechodzimy infekcję, nasz organizm zapamiętuje z jakim drobnoustrojem miał do czynienia i w przy późniejszej styczności z dokładnie tym samym patogenem radzi sobie o wiele lepiej. Ten mechanizm został wykorzystany w szczepionkach. Nie dają nam one żadnej magicznej ochrony organizmu oraz pewności, że po zaszczepieniu na odpowiednią chorobę będziemy na nią odporni w 100%. Mamy natomiast pewność, że dzięki szczepieniom jesteśmy w stanie uniknąć groźnych powikłań i znacznie zwiększymy prawdopodobieństwo, że nie zapadniemy na daną jednostkę chorobową.
Wyróżniamy dwa główne typy szczepionek – jedne zawierają żywe drobnoustroje, wystarczy więc jedna dawka, aby szczepionka zaczęła działać, drugi typ to tak zwane szczepionki „martwe”, czyli takie, które zawierają zabite drobnoustroje – takiego szczepienia potrzebnych jest kilka dawek dla skutecznej ochrony organizmu.
Za, czy przeciw…
Wiele z nas, a na pewno wszyscy rodzice zadają sobie pytanie – szczepić, czy nie? Szczepić! Powstaje wiele organizacji tak zwanych anty-szczepionkowców, którzy nie korzystają z rzetelnych źródeł informacji, a z własnych przekonań o samych wadach szczepień. Ważne jest to, aby szczepienia robić w odpowiednim czasie życia – w Polsce istnieje kalendarz szczepień obowiązkowych, o którym na pewno poinformuje lekarz pediatra, ale jest on także dostępny w internecie na oficjalnej stronie poświęconej właśnie tej tematyce. Dostępnych jest także coraz więcej szczepień zalecanych. Decyzja o wykonaniu szczepień należy do rodziców (lub opiekunów prawnych) dziecka i mimo, że istnieją te tak zwane obowiązkowe to za ich niewykonanie nie są nakładane żadne kary. Jest to jednak spora nieodpowiedzialność i narażanie zdrowia swojej pociechy. Wiele chorób dawniej występowało, teraz natomiast są one w zaniku (przykładowo „książkowa” dżuma). Stało się tak właśnie dzięki wynalezieniu i wprowadzeniu szczepień.
Decyzję o szczepieniach (bądź też nie) należy podjąć po dokładnej analizie i zasięgnięciu wiedzy z wiarygodnych źródeł. Gdyby szczepionki szkodziły, nie zostałyby oficjalnie dopuszczone do użytku. Pamiętajmy, że choroby, o których dzisiaj wiemy tylko z przeszłości wygasły także dzięki nim, a te które z nami pozostały dają się leczyć o wiele skuteczniej, nie pozostawiając powikłań. Podejmijmy właściwą decyzję w trosce o naszą odporność!