Składniki odżywcze kojarzone są z czymś pożądanym i słusznie, ponieważ są wręcz niezbędne do funkcjonowania organizmu. Powinniśmy dostarczać ich wraz z dietą, aby wszystkie procesy życiowe mogły przebiegać w prawidłowy sposób. Białka, cukry oraz tłuszcze należą właśnie do tej grupy zaraz obok witamin i składników mineralnych.
Budują i kontrolują
Białka zbudowane są z aminokwasów – pełnią w organizmie wiele funkcji i są bardzo ważnym składnikiem. Występują w postaci niepełnowartościowej (nie zawierają wszystkich aminokwasów) i są pochodzenia roślinnego oraz pełnowartościowej (dostarczającej nam komplet aminokwasów) – znajdziemy je w mięsie i pozostałych produktach odzwierzęcych, ale także soi, czy fasoli. Wegetarianie i weganie właśnie w z pomocą odpowiednich roślin strączkowych zastępują sobie produkty mięsne.
Niezbędna dawka cukru
Cukry są nam potrzebne jako zasoby energetyczne, ale także pełnią funkcje budulcowe błon komórkowych i wchodzą w skład materiału genetycznego (DNA)
Można podzielić je na formę przyswajalną, czyli przekształcane są w glukozę i są wchłaniane przez układ pokarmów i wykorzystywane później jako energia. Znajdziemy je w ryżu, kaszy, czy w owocach. Drugą formą – nieprzyswajalną jest tak zwany błonnik, który reguluje jedynie pracę jelit, pobudzając ich perystaltykę. Bogactwo tego składnika dostarczą nam warzywa, owoce i produkty zbożowe pełnoziarniste (np. otręby).
Energia na zapas
Tłuszcze pełnią w organizmie funkcję zapasową. Z nich organizm czerpie energię w razie, gdyby nie mógł pobrać jej z cukrów. Zbyt duże spożycie tłuszczy nasyconych nie tylko zwiększa ilość złego cholesterolu, ale także powoduje odkładanie się ich w formie tkanki tłuszczowej, która nie jest pożądana.
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Zadbajmy o to, aby organizm miał z czego pozyskiwać energię potrzebną nam każdego dnia. Warto skorzystać z porady dietetyka, który podpowie nam jaki sposób żywienia jest dla nas najlepszy i pomoże zadbać o dostarczenie odpowiedniej porcji poszczególnych składników odżywczych.