Nasze rusztowanie ciała, czyli kręgosłup zbudowany jest z kręgów przedzielonych krążkami międzykręgowymi, które sprawiają, że kostne powierzchnie kręgów nie ocierają się o siebie. Podzielony został na odpowiednie odcinki, które wspólnie tworzą ważną część biernego układu ruchu, w jego pobliżu przebiegają także ważne naczynia oraz nerwy.
Dawka anatomii
W kręgosłupie wyróżnić możemy odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz ogonowy (guziczny). Każdy z nich posiada odpowiednią dla siebie liczbę kręgów, które układają się w taki sposób, aby kręgosłup mógł pełnić bardzo ważną dla poruszania się funkcję amortyzacyjną, dzięki czemu możemy swobodnie skakać, biegać, a ciężar ciała jest odpowiednio rozkładany. Nie byłoby to możliwe, gdyby nasze kręgosłupy były proste. Określenie „prosty” używane jest potocznie, wtedy, gdy nie posiadamy żadnych wad postawy, lecz jest ono mylne i niefachowe.
Kręgosłup posiada naturalne krzywizny, bez których amortyzacja nie byłaby możliwa. W odcinkach szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłup posiada wygięcia skierowane do przodu i jest to lordoza, natomiast w odcinkach piersiowym oraz krzyżowym wygięcia skierowane są do tyłu i jest to kifoza. Żadna z tych krzywizn nie stanowi wady kręgosłupa i są to pojęcia oznaczające prawidłowe, naturalnie występujące krzywizny.
Wadliwe rusztowanie
Istnieją oczywiście wady kręgosłupa, które polegają na występowaniu zbyt głębokich krzywizn – nadmiernej lordozy (hiperlordoza), bądź też kifozy (hiperkifoza). Pozycja siedząca oraz częsta praca przy biurku sprzyja występowaniu „pleców zgarbionych”, czyli nadmiernej kifozy. Głowa często kierowana jest wtedy lekko do przodu, a lordoza szyjna jak i lędźwiowa zwiększają się, aby w skompensować nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym.
Wadą postawy, która polega na bocznym skrzywieniu kręgosłupa jest skolioza. Może objawić się ona kiedy nierównomiernie rozkładamy ciężar, dając jednej stronie ciągłe obciążenie, a odciążając drugą – na przykład nosząc torebkę na jednym ramieniu lub siatki z zakupami zawsze w jednej ręce. Skolioza może nieść za sobą poważne konsekwencje dla naszych narządów wewnętrznych, na przykład płuc, a w formie zaawansowanej nawet problemy oddechowo- krążeniowe.
Należy pamiętać o tym, że kręgosłup posiada fizjologiczne krzywizny, które nie stanowią żadnej wady postawy. Umożliwiają one swobodne poruszanie się i sprawiają, że kręgosłup amortyzuje generowane przez chodzenie, czy bieganie wstrząsy. Lordoza i kifoza są naturalnymi krzywiznami kręgosłupa, natomiast skolioza stanowi wadę postawy. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem należy unikać siedzącego trybu życia i wprowadzać aktywność fizyczną, która poprawi kondycję mięśni utrzymujących kręgosłup w formie!
Photo by Bayu Anggara on Unsplash