Stawy są ruchomymi połączeniami kości, dzięki którym struktury te mogą przemieszczać się względem siebie. Kości, które tworzą stawy posiadają na swoich nasadach części chrzęstne, które umożliwiają ślizganie się powierzchni stawowych między sobą. Ważną rolę w ruchomości stawów pełni maź stawowa, która wypełnia jamę stawu. Czy ma jakieś inne funkcje?
Jak powstaje?
Maź stawowa nazywana jest inaczej cieczą synowialną. Jest wytwarzana przez błonę maziową i w 94% składa się się z wody. Jej pozostałe składniki to między innymi kwas hialuronowy, fosfolipidy, czy białka, a podczas wykonywania ćwiczeń następuje wzmożone wydzielanie cieczy synowialnej.
Jakie pełni funkcje?
Chrząstki stawowe są narażone na ścieranie, a właśnie dzięki mazi stawowej tarcie zostaje zmniejszone w znacznym stopniu, dzięki czemu także powierzchnie stawowe są lepiej chronione. Odżywia ona także cały staw, stabilizuje przez amortyzację wstrząsów oraz odprowadza produkty przemiany materii.
Co może pójść nie tak?
Najczęściej spotykanym problemem związanym z mazią stawową jest jej niedobór. Dzieje się tak najczęściej pod wpływem zapalenia błony maziowej, czy przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Niepokojącą oznaką jest także zmiana koloru mazi stawowej, która fizjologicznie jest półprzezroczystym, dość gęstym płynem. Przy niektórych schorzeniach bakteryjnych lub wirusowych może ona przyjmować krwiste zabarwienie. We wszystkich przypadkach pierwszym objawem jest tkliwy ból stawu, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza.
Ciecz synowialna stanowi ważny element stawu, dzięki któremu powierzchnie chrzęstne kości mogą swobodnie ślizgać się między sobą umożliwiając ruch. Niedobory mazi stawowej stanowią poważne problemy z poruszaniem stawem, co związane jest z ostrym bólem. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna zwiększa produkcję mazi!
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂