Szczotkowanie na sucho to technika polegająca na szczotkowaniu skóry szczoteczką z włosia. Ważne jest aby wykonywane ruchy odbywały się w kierunku serca. Celem tego zabiegu jest pozbywanie się martwej warstwy naskórka oraz masaż. Można szczotkować na sucho całe ciało i twarz. Do twarzy oraz okolic najlepiej użyć miękkiego pędzelka, ponieważ skóra w tej strefie jest bardziej wrażliwa.

Zalety szczotkowania na sucho

Jedyną potwierdzoną korzyścią szczotkowania skóry jest złuszczanie i usuwanie martwego naskórka. W ten sposób usuwa się martwe komórki naskórka z powierzchni skóry, więc staje się ona gładsza, a procesy keratynizacji, czyli złuszczania zostają przyspieszone. Jeżeli dana osoba stosuje tą fizyczną technikę, a po zabiegu spłukuje skórę, osuszając ją i nawilżając – może to pomóc w poprawie jej wyglądu.

Poprawa krążenia

Niektórzy twierdzą, że szczotkowanie na sucho poprawia również krążenie oraz wspomaga drenaż limfatyczny. Chociaż jest to prawdopodobne, to jednak nie ma na ten moment odpowiednich badań, które potwierdzają te twierdzenia. Jednak techniki masażu znacznie poprawiają ukrwienie skóry, a odpowiednio wykonanie szczotkowanie z pewnością daje podobne efekty.

Skutki uboczne i ryzyko

Istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo, aby szczotkowanie na sucho spowodowało poważne szkody, jednak jeżeli dana osoba robi to zbyt często lub zbyt mocno może uszkodzić skórę. Niektóre potencjalne skutki uboczne obejmują: podrażnienie, zaczerwienienie, ból, zadrapania, urazy lub zakłócenie bariery ochronnej skóry, co może skutkować zwiększoną suchością czy powstaniem infekcji.

Aby zmniejszyć ryzyko urazów skóry ważne jest szczotkowanie lżejszymi pociągnięciami i upewnić się, że sucha szczoteczka nie jest niczym zanieczyszczona. Osoby z chorobami skóry, takimi jak brodawki, egzema lub trądzik, powinny najpierw skonsultować się z dermatologiem, aby upewnić się, że ta metoda złuszczania jest dla nich bezpieczna. Przed rozpoczęciem wykonywania wszystkich zabiegów warto sięgnąć po poradę specjalisty.