Wiedza fachowa na temat układu mięśniowego jest bardzo ważna, ale kto leżąc w łóżku i próbując usilnie zasnąć nigdy nie zastanawiał się jaki mięsień w ciele jest największy? A jaki najmniejszy? Czy są takie mięśnie, które nigdy się nie męczą? Warto przeczytać poniższą listę ciekawostek w formie odpowiedzi i pytań, aby móc spać spokojnie mając już tą wiedzę.

Jakie są największy i najmniejszy mięsień w organizmie człowieka?

Największy masyw mięśniowy to mięsień pośladkowy wielki, najmniejszy natomiast znajduje się w uchu środkowym i jest to mięsień strzemiączkowy.

Ile właściwie mamy mięśni?

Człowiek posiada około 650 mięśni – zdarza się, że u niektórych pojedyncze mięśnie nie występują lub posiadamy je “w nadmiarze”. Zbadano, że mięsień czworogłowy (który posiada 4 głowy) może posiadać 5 głowę u niektórych osobników. Część osób nie posiada także mięśnia podkolanowego, który inicjuje zgięcie stawu kolanowego oraz stabilizuje go.

Jakie są najdłuższy i najkrótszy mięsień w ciele człowieka?

Najdłuższy to znajdujący się w grupie przedniej mięśni uda mięsień krawiecki, który jest zginaczem stawu biodrowego oraz zgina, obraca na zewnątrz i odwodzi udo. To dzięki niemu mamy możliwość zakładania nogi na nogę (co nie jest najzdrowszym nawykiem). Najkrótszym i zarazem najmniejszym mięśniem w ciele człowieka jest mięsień strzemiączkowy.

Czy są mięśnie, których nie da się kontrolować naszą wolą?

Oprócz mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych posiadamy jeszcze mięśnie gładkie (nazwa wzięła się stąd, że w obrazie mikroskopowym nie widać charakterystycznych dla pozostałych grup mięśniowych prążków), które stanowią części narządów wewnętrznych oraz mięsień poprzecznie prążkowany serca. Obie te grupy działają niezależnie do naszej woli, nie możemy w żadnej sposób kontrolować fazy skurczu oraz rozkurczu.

Czy istnieją mięśnie, które się nie męczą?

Każdy mięsień szkieletowy może wykonać odpowiednią pracę, jednak po większym wysiłku fizycznym czujemy, że dana grupa mięśniowa jest zmęczona. Jednym wyjątkiem jest mięsień poprzecznie prążkowany serca, który pracuje niezależnie od naszej woli i bez dłuższych przerw przez całe życie i nigdy się nie męczy (mówimy oczywiście o w pełni zdrowym narządzie).

Ciało ludzkie kryje wiele ciekawych mechanizmów działania, a niektóre z nich nadal są tajemnicą i nikt nie wie dlaczego właśnie tak zostało to skonstruowane. Teraz o mięśniach wiemy już więcej, a w kolejnych wpisach może dowiemy się czegoś nowego o budowie i działaniu innych układów organizmu ludzkiego. Wyczekujcie kolejnych wpisów z ciekawostkami.