Choroby cywilizacyjne są rozumiane jako takie, które mają charakter globalny i występują najczęściej niezależnie od miejsca zamieszkania danej społeczności. Są one także często wynikiem postępu technologicznego (przez co coraz częściej nasz tryb życia zmienia się w siedzący na przykład z powodu pracy). Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy m. in. nowotwory, choroby serca, cukrzycę, a od niedawna w rankingu znalazła się także depresja.

Czym jest?

Depresja to zaburzenie nastroju, które obejmuje uporczywe uczucie smutku i utratę zainteresowania. Różni się od wahań nastroju, których ludzie doświadczają na co dzień. Depresja jest problemem ciągłym i nawracającym. Składa się z epizodów, podczas których objawy trwają co najmniej 2 tygodnie. Depresja może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata.

Symptomy

Objawy depresji mogą obejmować: przygnębiony nastrój, zmniejszone zainteresowanie, utratę pożądania seksualnego, zmiany apetytu, niezamierzoną utratę lub przyrost masy ciała, spanie za dużo lub za mało, pobudzenie, niepokój, spowolniony ruch i mowę, zmęczenie lub utratę energii, poczucie bezwartościowości lub winy, trudności z myśleniem, koncentracją lub podejmowaniem decyzji, powracające myśli o śmierci, samobójstwie lub próbie samobójstwa.

Trzy filary walki z depresją

Depresję można, a nawet trzeba leczyć – radzenie sobie z objawami zwykle obejmuje trzy elementy:

  • Wsparcie: Może obejmować rozmowę na temat praktycznych rozwiązań i możliwych przyczyn, a także edukację członków rodziny.
  • Psychoterapia: jest formą pracy z terapeutą indywidualnie lub grupowo. W przypadku depresji częściej wybieraną ścieżką są spotkania indywidualne.
  • Leczenie farmakologiczne: lekarz (nie terapeuta!) może przepisać leki przeciwdepresyjne, które mogą pomóc w leczeniu umiarkowanej oraz ciężkiej formy depresji.

Jeśli dana osoba podejrzewa, że ​​ma objawy depresji, powinna zwrócić się o profesjonalną pomoc do lekarza (może być to zarówno psychiatra, jak i lekarz rodzinny) lub psychoterapeuty. Specjalista może wykluczyć różne przyczyny, zapewnić dokładną diagnozę oraz bezpieczne i skuteczne leczenie.

Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash