Mechanizm pocenia się jest kojarzony z raczej niezbyt przyjemnym zjawiskiem, jest jednak niezbędny organizmowi, aby mógł funkcjonować w prawidłowy sposób. Czy pot zawsze ma określony zapach? Czy zdarza się, że pocimy się bardziej lub mniej?

Krople chłodu

Wydzielanie potu jest naturalną reakcją organizmu, która jest odpowiedzią na rozgrzanie, a stanowi ochronę przed przegrzaniem się wnętrza ciała. Brak pocenia się lub wydzielanie go w nadmiernej ilości świadczy o zaburzeniach i należy poszukać przyczyny obu tych zjawisk oraz możliwie najskuteczniej przywrócić zachwianą równowagę.

Sprawcy przykrej woni

Sam pot jest substancją bezwonną. Istnieją małe wyjątki jak na przykład silny strach – wtedy uruchamiane są gruczoły potowe apokrynowe, czyli inne niż zwykle. W tej sytuacji pot nabiera określonego zapachu, a powiedzenie “czuję twój strach” może nabrać praktycznie dosłownego znaczenia. Natomiast w pozostałych przypadkach związanych najczęściej z aktywnością fizyczną wydzielany zostaje pot bezwonny, dopiero za sprawą bakterii znajdujących się na naszym ciele zostaje rozłożony między innymi do kwasu masłowego i mrówkowego, których zapach nie jest specjalnie przyjemny.

Czy sportowcy pocą się inaczej?

Osoby bardziej aktywnie fizyczne przeważnie będą pociły się szybciej niż pozostałe. Dzieję się tak, ponieważ organizm wykształca sobie u nich mechanizm wcześniejszego wydzielania potu, dzięki czemu ciało staje się szybciej schłodzone, a trening może przebiegać efektywniej.

Mity o pocie

Niektórzy wierzą, że wraz z potem usuwane są z organizmu toksyny. W choćby małym stopniu nie jest to prawda. Za neutralizowanie i wydalanie toksyn odpowiedzialne są inne mechanizmy przeprowadzane na przykład przez wątrobę. Wiele osób wierzy, że regularne wizyty w saunie sprawiają, że pozbywamy się z organizmu toksyn, tak jednak się nie dzieje.
Popularnym mitem związanym z tematyką pocenia się jest informacja o tym, że dzięki niemu można skutecznie schudnąć. Faktycznie dzięki temu pozbywamy się części wody, która wchodzi w skład naszej masy ciała, ale nie jest to sposób na efektywne zrzucenie wagi. Chcąc osiągnąć efekt zmniejszenia masy ciała należy skupić się na utracie tkanki tłuszczowej – zdrowa dieta i aktywność fizyczna stanowią klucz do sukcesu.

Mechanizm pocenia się może nie jest taki straszny jak go malują, a na pewno jest niezbędny dla naszego ciała, aby zapobiegać przegrzaniu się. Każdy zdrowy człowiek poci się, a brak tego procesu lub jego nadmierne działanie jest związane z zaburzeniami organizmu. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że pocimy się szybciej, dzięki czemu schładzamy się efektywniej podczas treningu. Dla osiągnięcia efektów warto więc wylać siódme poty!