Wraz z rozwojem technologii część pracy człowieka przejęły maszyny. Żadne urządzenie nie zastąpi ludzkiej pracy, ale wykonywanie niektórych zadań stało się zdecydowanie szybsze i bardziej efektywne. Niestety przez to dużą część swojego dnia spędzamy często przy biurku. Czy na pewno potrafimy prawidłowo siedzieć? Nie jest to przecież nic trudnego, każdy wykonują tą czynność przynajmniej kilkanaście razy dziennie. Z pozoru jest to dość prozaiczna „czynność”, ale istnieje kilka zasad, dzięki którym nasze plecy mniej odczują godziny spędzane przy komputerze.

Kręgosłup wraz z mięśniami posturalnymi jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej postawy. Wyróżnia się trzy podstawowe pozycje, w których na co dzień znajduje się ciało człowieka: stanie, leżenie oraz siedzenie. Ta ostatnia obciąża kręgosłup niestety najbardziej. Sąsiadujące kręgi oddzielone są krążkami międzykręgowymi, potocznie zwanymi dyskami. Zapobiegają tarciu poszczególnych części kostnych między sobą, mają także funkcję amortyzacyjną – dzięki nim kręgosłup może przyjąć na siebie znaczne obciążenia. Krążki przez nacisk na nie trzonów kręgów ulegają spłaszczeniu podczas chodzenia czy siedzenia. W pozycji leżącej poprzez ich odciążane i ich grubość zwiększa się. Są one jak gąbka, gdy ją ściskamy spłaszcza się i znacznie zmniejsza swoje rozmiary. Dlatego rano, gdy krążki są grubsze, jesteśmy wyżsi niż wieczorem. To krążki dodają nam wzrostu. 🙂

Warto wprowadzić w życie pewną prostą zasadę, która pozwoli pomóc naszym plecom w lepszym funkcjonowaniu. Zalecane jest wstawanie od biurka najlepiej co 20 minut i zwykłe przeciągnięcie się oraz wykonanie kilku skłonów w bok i skrętów tułowia (chyba, że posiadacie dolegliwości, które uniemożliwiają wykonywanie któregoś z ruchów, krótki spacer na rozruszanie też się sprawdzi). Jak wiemy w nie każdej pracy istnieją warunki, aby gimnastykować się w takich krótkich odstępach czasowych, ale można ustalić, że będziemy wstawać od biurka na przykład co godzinę. Warto o tym pomyśleć i wykształcić u siebie taki nawyk. Bardzo ważne jest także odpowiednie krzesło. W niektórych firmach istnieje możliwość pracy siedząc przy biurku na piłce lub po prostu stojąc (należy pamiętać, że pozycja stojąca jest znacznie zdrowsza dla kręgosłupa od pozycji siedzącej). Piłka to świetna możliwość i jeśli jest okazja z niej skorzystać, naprawdę warto to zrobić. Zapewnia ona amortyzację dla naszego kręgosłupa, a także mobilizację do przyjęcia właściwej postawy ciała. Prawidłowa pozycja siedząca ma kilka prostych zasad. Należy pamiętać, aby stopy zawsze były w pełni oparte o podłogę, a kolana ugięte pod kątem 90 stopni. Oparcie krzesła biurowego należy wyregulować tak, by przylegały do niego plecy.

Te nieskomplikowane nawyki pozwolą znacznie ulżyć kręgosłupowi, gdy jesteśmy zmuszeni do pracy w pozycji siedzącej. Zwróćmy uwagę na odpowiednie ustawienie naszego krzesła biurowego i pamiętajmy, żeby nie pozostawać w jednej pozycji przez dłuższy czas. Warto wstać na krótki spacer, czy wykonanie kilku szybkich ćwiczeń i wtedy wrócić do pracy. Stanowi to także krótki odpoczynek dla naszego mózgu, na pewno po przerwie będzie działał bardziej efektywnie. To tylko kilka prostych kroków, a dla kondycji kręgosłupa różnica znaczna!