Jest jednym z najbardziej skomplikowanych struktur ciała człowieka. Niezwykłe jest to, że stanowi “centrum ciała” dzięki któremu działają wszystkie pozostałe obszary, jest więc niezbędnym elementem do życia. Nadal kryje w sobie wiele tajemnic przez swoją złożoność, ale dzięki rozwojowi nauki wiedza o mózgu staje się coraz pełniejsza. Tym razem krótka lista ciekawostek dotyczących tego, jak zarządza on naszymi organizmami, kontrolując każdą chwilę w trakcie życia.
Czy mózg można przepełnić informacjami?
Nie, mózg ma nieograniczoną pojemność. Nie działa jak komputer zapisujący informacje na dysk i w końcu, aby zapisać nowe, inne trzeba usunąć. Najnowsze badania mówią, że mózg ma pojemność tak dużą, że mógłby przechować cały Internet.
Czy mózg naprawdę “czuje”?
Mózg jako jedyny “obszar” ciała nie posiada nerwów (mimo, że stanowi centralną część układu nerwowego), jest więc zupełnie odporny na ból.
Czy mamy wpływ na to jak myślimy?
Podobno spośród tysiąca myśli, które “wytwarzamy” dzienne, 70% to te pesymistyczne. Optymiści umieją jednak wyłuskać te cenne 30% i się nimi cieszyć 🙂 Działanie mózgów introwertyków i ekstrawertyków także nieco się różnią. Ta druga grupa posiada w mózgu znacznie więcej szlaków sieci wydzielania dopaminy – wskaźnika przyjemności.
Na co dzień podejmujemy mnóstwo decyzji. Nie jesteśmy świadomi tego, że aż 90% wyborów dokonujemy podświadomie.
Jak mózg przetwarza czytany tekst?
Umiejętność czytania jest niesamowita. Gdy już ją nabędziemy i stale utrwalamy, mózg wykonuje całą pracę za nas.
Nie ma znczaeina kojolneść ltier skaadjącyłch się na dnae sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewzsa i ostnatia ltreia błyy na sowim mijescu.
Czy śnimy każdej nocy?
Każdy śni średnio przez 1-2 godziny każdej nocy. Nawet osoby niewidome mają sny. Fale mózgowe są aktywne bardziej podczas snu niż w trakcie wybudzania się, a każdy doświadcza średnio 5-7 marzeń podczas jednej nocy
Jak mózg reaguje na ćwiczenia fizyczne?
Aktywność fizyczna jest potrzebna całemu ciału, ponieważ dzięki regularnym ćwiczeniom świeża krew pompowana jest w większych ilościach do narządów, zaopatrując także mózg.
Waży zaledwie 1,5 kg, co stanowi średnio około 2 % masy ciała, a bez niego życie nie byłoby możliwe. Stanowi centrum dowodzenia wszystkich procesów życiowych. Wiele informacji o mózgu nadal pozostaje tajemnicą, z pewnością dlatego pozostaje on tak fascynujący dla świata nauki.
Photo by Jesse Martini on Unsplash