Niezależnie od tego, czy jeszcze jesteś w ciąży, czy dopiero co urodziłaś, jedno pytanie może spędzać ci sen z powiek: jak wrócić do dawnej formy? Przekaz w mediach społecznościowych zamiast motywować, bardzo często przygnębia – ze stron internetowych patrzą na nas celebrytki z płaskimi brzuchami trzy tygodnie po porodzie, a tu mija kolejny miesiąc i dalej wygodniej ci w ciążowych ubraniach niż w spodniach sprzed roku…
Daj sobie czas
Wiele udogodnień, które są dostępne w zasięgu ręki, przyzwyczaiło nas do osiągania szybkich rezultatów w krótkim czasie. Wpisujesz pytanie w wyszukiwarkę internetową i za chwilę masz odpowiedź. Włączasz suszarkę i za moment wyciągasz suche ubrania. Uruchamiasz ekspres i za 30 sekund pijesz pyszną, świeżo mieloną kawę… W przypadku naszego organizmu tak to jednak nie działa. Zmiany w twoim ciele zachodziły przez dziewięć miesięcy – dziecko rosło, a wraz z nim twój brzuch. Powiększyły się piersi, poszerzyły biodra. I to wszystko działo się stopniowo przez około 40 tygodni.
Ciężko więc oczekiwać, że po porodzie wszystko wróci do normy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Fakt – są kobiety, które wychodząc ze szpitala wyglądają jak przed ciążą. Trzeba jednak szczerze przyznać, że to nieliczne wyjątki. Zdecydowana większość kobiet stopniowo pozbywa się nadprogramowych kilogramów. Zanim więc zaczniesz panikować, że już nigdy nie uda ci się odzyskać dawnej figury – weź głęboki oddech i przyznaj sama przed sobą: potrzebuję czasu! I nie jest to nic złego!
Trudne początki
Pierwsze dni z noworodkiem mogą być bardzo męczące i stresujące. Dziecko wymaga wiele czasu i cierpliwości, a do tego w twoim organizmie dalej zachodzą pewne zmiany. Hormony szaleją, może towarzyszyć ci ból. Dlatego słuchaj swojego ciała i staraj się robić tylko to, co nie sprawia ci kłopotu. Nie wstydź się prosić o wparcie – niech najbliżsi pomogą w sprzątaniu, praniu, zakupach czy gotowaniu. Ty oszczędzaj energię dla siebie i dziecka. Zmęczenie czy głód mogą sprawić, że będziesz czuła się rozdrażniona i przygnębiona, a to z pewnością nie pomoże ci w procesie odzyskiwania sił. Pozwól innym zaopiekować się tobą na tyle, na ile to możliwe. Dzięki temu łatwiej przebrniesz przez trudne początki i z większym optymizmem będziesz mogła rozpocząć proces odzyskiwania formy.
Postaw na zdrowie
Dobrze zbilansowana dieta odgrywa niezwykle ważną rolę przy odzyskiwaniu sił po porodzie. Wiele kobiet myśli o diecie odchudzającej, by jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy. Prawda jest taka, że może ona wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najważniejsze to odżywiać się po prostu zdrowo. Dobrze jest ograniczyć produkty zawierające białą mąkę, cukier i tłuszcze nasycone.
Warto unikać napoi gazowanych. Warzywa, owoce, ryby, jaja, chude mięso, produkty pełnoziarniste – to produkty, które powinny stać się podstawą twojej diety. Nie ma co ukrywać, że przy malutkim dziecku, problematyczne może okazać się znalezienie czasu na jedzenie – nie mówiąc już o jego przygotowaniu. Jednak pamiętaj o tym, że dla prawidłowego metabolizmu regularne spożywanie posiłków jest niesamowicie ważne. Dlatego nie bój się prosić o pomoc! Niech partner przygotuje ci kanapki czy sałatkę lub ugotuje obiad, który wystarczy podgrzać. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci coś przekąsić.
Szkodliwe mity
W społeczeństwie wciąż funkcjonuje kilka szkodliwych dla młodych matek mitów, które dla własnego dobra powinnaś włożyć między bajki. Jeden z nich to przekonanie, że karmiąc piersią szybciej stracisz ciążowe kilogramy. Tymczasem prawda jest taka, że twoje ciało może utrzymać większa wagę przez mniej więcej pół roku po porodzie, a więc do czasu, kiedy zwykle wprowadza się do diety dziecka pokarmy stałe. W ten sposób organizm kobiety stara się uchronić dziecko przed niedożywieniem. Jeśli będziesz się zdrowo odżywiać i w umiarkowany sposób ćwiczyć, w końcu nadwaga zniknie. Spróbuj nie przyspieszać tego procesu.
Dieta czy aktywność?
Niektóre kobiety zastanawiają się, co powoduje szybszą utratę wagi – dieta czy ćwiczenia? Wydaje się, że sprawując opiekę nad noworodkiem, łatwiej postawić na dietę niż znaleźć czas na ćwiczenia. Jednak warto pamiętać o tym, że najlepsze jest połączenie ćwiczeń z dietą.
Według najnowszych badań, utrata około kilograma tygodniowo dzięki połączeniu diety i ćwiczeń to najlepszy sposób na redukcję wagi po porodzie. Jeśli będziesz chudnąć jedynie w wyniku diety, bez ćwiczeń, zredukuje to masę mięśniową, spowolni metabolizm i będzie zdecydowanie trudniejsze. Pamiętaj, im wolniej tracisz na wadze, tym większą masz szansę, że tracisz te kilogramy na dobre! Ważne jest, aby nie skupiać się tylko na tym, jak wrócić do formy po ciąży. Ciesz się macierzyństwem, nastaw się pozytywnie i nie wymagaj od siebie zbyt dużo.
Kiedy zacząć ćwiczenia?
Pierwszych kilka tygodni po porodzie to zwariowany okres dla świeżo upieczonej mamy. Nawet wzięcie prysznica może wydawać się wielkim osiągnięciem. Choć masz wrażenie, że ciągle brakuje ci czasu, powinnaś postarać się rozpocząć ćwiczenia, gdy tylko wyrazi na to zgodę twój lekarz. Zwykle należy z tym zaczekać, aż skończą się krwawienia. Jeśli podejmiesz ćwiczenia we wczesnej fazie połogu i będziesz je wykonywać regularnie, poprawi to napięcie mięśni twojego brzucha.
Ćwiczenia pomogą ci wrócić do siebie, odzyskać figurę sprzed ciąży i zyskać więcej energii. Aktywność powinna sprawiać ci przyjemność i przynosić dobre samopoczucie. Nie ćwicz do momentu, aż poczujesz zmęczenie. Zacznij powoli i przynajmniej raz dziennie, kiedy dziecko śpi, zaplanuj sobie odpoczynek. Z ćwiczeniami nie powinien wiązać się ból czy krwawienie. Jeśli pojawi się jedno lub drugie, zgłoś się po poradę do lekarza.
Jak ćwiczyć?
Jeśli trudno znaleźć ci czas na samodzielnie ćwiczenia, idealnym rozwiązaniem będą zajęcia ruchowe, które możesz wykonywać razem z dzieckiem. Przykładowo spacery to doskonały trening po ciąży. A z wyjścia na świeże powietrze skorzysta także dziecko. Najważniejsze jest wypracowanie przyzwyczajeń. Zacznij od spacerów z dzieckiem po 15 minut dwa razy dziennie. Stopniowo zwiększaj ich długość. Spróbuj spacerować do 45 minut w tempie, przy którym możesz rozmawiać, ale nie możesz śpiewać.
Dziecko możesz wozić w wózku albo nosić w chuście czy nosidełku. Jak przy wszystkich ćwiczeniach, pamiętaj o zachowaniu właściwej postawy, a po spacerze wykonaj ćwiczenia rozciągające. Innym dobrym sposobem na aktywność jest tańczenie z dzieckiem. Nie tylko ty poczujesz się lepiej, ruch i muzyka świetnie stymulują rozwój niemowlęcia. Nie zapominaj o piciu wody przed ćwiczeniami, w ich trakcie i po zakończeniu. Dla wygody nakarm dziecko przed aktywnością fizyczną, a podczas ćwiczeń noś podtrzymujący stanik.
Wyjdź do ludzi
Kiedy poczujesz się na tyle dobrze, by zwiększyć swoją aktywność, warto sprawdzić czy w twojej okolicy są jakieś zajęcia dedykowane dla matek z dziećmi. Nie tylko pomoże ci to wykonywać właściwe ćwiczenia, ale nawiążesz również kontakt z innymi młodymi matkami.
Czasem trudno znaleźć czas na taki zajęcia, ale z pewnością warto spróbować. Najważniejsze to zaplanować je z wyprzedzeniem i przygotować wszystko dzień wcześniej. Jeśli będziesz miała spakowaną torbę z pieluchami, butelką wody i strojem na przebranie, łatwiej będzie ci wyjść z domu. Gotowa torba to doskonała motywacja do pójścia na zajęcia – skoro wszystko jest przygotowane, to nie masz już wymówki.
Nowe metody
Młode mamy, pracujące nad swoją figurą, moją obecnie naprawdę spory wachlarz możliwości. Trening personalny lub trening EMS to aktualnie bardzo popularne rozwiązania. Czym dokładniej jest trening EMS? To Electrical Muscle Stimulation, czyli ćwiczenia fizyczne wykonywane z użyciem nowoczesnej technologii elektrostymulacji mięśniowej.
Podczas treningu zakłada się specjalną kamizelkę wyposażoną w elektrody, która stymuluje mięśnie prądem o niskiej częstotliwości. Ważne jest to, ze trening EMS nie obciąża stawów, a aktywizuje zarówno powierzchniowe jak i głębokie partie mięśni. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Niezależnie od tego w jaki sposób rodziłaś, lekarz musi ocenić gotowość twojego organizmu do takich ćwiczeń. Po porodzie CC sprawdza się kondycję blizny, natomiast po porodzie SN weryfikuje się kondycje mięśni dna miednicy. Tego rodzaju aktywność koniecznie musi obywać się pod opieką trenera lub rehabilitanta. Warto jednak skorzystać z nowoczesnych metod wspierających powrót młodych mam do formy.