Jest jedyną płynną formą tkanki łącznej. Bez jej udziału organizm nie byłby w stanie funkcjonować, a wszystkie struktury zostałyby pozbawione dostępu do tlenu. Ma charakterystyczne brunatno-czerwone zabarwienie. A czego jeszcze nie wiesz o krwi? Poniżej kilka ciekawostek o tym życiodajnym płynie.
Najcenniejsza grupa
Wyróżniamy cztery grupy krwi oraz dwa czynniki Rh – dodatni i ujemny. Najrzadziej występującą na świecie kombinacją jest AB Rh-, posiada ją zaledwie 1% populacji europejskiej.
Nośnik tlenu
Dlaczego krew posiada zdolność do transportowania krwi? Dzięki hemoglobinie, która z tlenem tworzy oksyhemoglobinę i transportuje go do wszystkich tkanek organizmu. Poza tym nadaje erytrocytom czerwone zabarwienie, a bez niej krew byłaby przezroczysta.
Sejf z informacjami
Zaledwie 0,05 ml krwi zawiera nasz kompletny materiał genetyczny, czyli jedną z kluczowych informacji o organizmie.
Powrót do normy
Po oddaniu krwi ubytek uzupełniany zostaje w ciągu 4 tygodni, natomiast ubytek żelaza w czasie 8 tygodni. Osoby z grupą krwi 0 są tak zwanymi dawcami uniwersalnymi, ponieważ ich krew może być przetoczona każdemu. W Centrach Krwiodawstwa najczęściej brakuje właśnie krwi o grupe 0 oraz B.
Ile krwi
W organizmie dorosłego człowieka krew stanowi około 7-8% masy ciała, w naczynia wciąż płynie jej 5-6 litrów, a noworodek posiada w ciele mniej więcej filiżankę krwi.
Jest to niewątpliwie bezcenny płyn, ponieważ dzięki niemu istnieje życie. Krew odpowiada nie tylko za transport tlenu, ale także regulację temperatury ciała, czy pH. Posiada składniki odpornościowe, dzięki którym zwalczamy drobnoustroje chorobotwórcze. Krew jest bezcennym prezentem, który możemy podarować innym!
Photo by Hush Naidoo on Unsplash