Dla wielu z nas muzyka to nieodłączny element treningu, dla innych jest to coś zupełnie zbędnego i jedynie rozprasza w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Czy muzyka ma wpływ na efektywność treningu? A może także na lepszą regenerację?
Rola muzyki
Nie posiada ona tylko waloru estetycznego, ale w sporcie spełnia swoją funkcję. W wielu dyscyplinach wyznacza rytm wykonywanych ćwiczeń oraz pozwala na synchronizację między zawodnikami. Tempo utworu wyznacza także rytm bicia serca, dostosowuje się ono mimowolnie do muzyki przez nas słyszanej, która dociera do naszego mózgu i tam zostaje przetworzona. Podczas występów z publicznością, na przykład startu w zawodach muzyka potrafi zagłuszyć między innymi krzyki tłumu, na utworze skupiamy się bardziej i nie odbieramy innych rozpraszających dźwięków.
Odpowiedni kawałek
Muzyka powinna zostać dobrana odpowiednio do typu wykonywanej aktywności fizycznej. Jeśli ma podkręcić nasze tempo, pobudzić do działania powinna być energiczna i najlepiej w tempie 4/4, aby utrzymywała stały rytm wykonywanych ćwiczeń.
Jeśli potrzebujemy chwili wytchnienia lub wykonujemy trening spokojny (na przykład sesja jogi) muzyka powinna być spokojna, o wolnym tempie.
Muzyka może oddziaływać na nas także podczas regeneracji, słuchanie spokojnej muzyki daje poczucie wyciszenia oraz odprężenia dla układu nerwowego, a co za tym idzie dla mięśni zmęczonych treningiem.
Efekt uboczny
Może zdarzyć się tak, że przez skupienie uwagi na muzyce nie możemy skierować jej wystarczającej ilości na to jakie ćwiczenia właśnie wykonujemy. Jeśli utwory działają na nas w ten sposób warto trenować w ciszy, a muzykę włączyć na przykład na kilka minut, aby powoli przyzwyczajać mózg do obecności bodźca dźwiękowego. Muzyka może zdecydowanie pomóc szczególnie w treningach o wysokiej intensywności, gdzie utrzymanie tempa stanowi bardzo często ważny element całego procesu.
Muzyka może stanowić dobry element uzupełniający trening, należy jedynie zwrócić uwagę jak na nią reagujemy oraz dobierać ją adekwatnie do wykonywanej aktywności fizycznej. Przez wpływ dźwięków na nasze samopoczucie może także działać wyciszającą, co pomocne jest na przykład przy stretchingu po intensywnym wysiłku fizycznym, czy w procesie regeneracji. Może ulubiona playlista wprowadzi nową jakość treningu – warto spróbować!