DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy jest związkiem organicznym z grupy kwasów nukleinowych. Ma postać helisy, czyli dwóch łańcuchów skręconych ze sobą wokół własnej osi, a cała konstrukcja utrzymuje się dzięki wiązaniom wodorowym. Każdy człowiek posiada swoje unikatowe DNA, które przekazuje informacje genetyczne i decyduje o całym organizmie.
Tajemnica DNA
Nasz kod genetyczny niesie ze sobą szereg informacji o każdym osobniku. DNA przekazywane jest przez rodziców potomstwu i określa cechy takie jak kolor włosów, skóry, czy oczu. Decydują o tym tak zwane chromosomy, które w odpowiednich kombinacjach tworzą charakterystyczny dla danej cechy szereg. Informacje genetyczne “programują” w nas także cechy osobowości i zdolności sportowe czy upodobania.
Odpowiedni wariant
W kodzie genetycznym mogą pojawić się błędy, które niestety mogą być dziedziczone w formie chorób genetycznych. Może zdarzyć się tak, że rodzice są jedynie nosicielami choroby (nie mają objawów i nie chorują), a przez pomieszanie genów ich potomstwo może otrzymać wariant kodu genetycznego zawierający błąd i zachorować na przekazane w genach schorzenie.
Przetwarzanie kodu
Odpowiednia sekwencja DNA nosi nazwę kodu genetycznego, dlatego że można przetłumaczyć ją na konkretną sekwencję aminokwasów w białkach. DNA replikuje się przy podziale komórek, podczas którego powstają 2 nowe nici, gdzie jedna zawsze jest macierzysta, a druga dobudowuje się do niej. Dzięki takiemu procesowi DNA może być wciąż odtwarzane w ten sam sposób oraz w niezmienionej formie.
O tym czy będziemy niebieskookim szatynem, czy rudowłosą z burzą kręconych włosów decyduje kod genetyczny zawierający kompletną informację nie tylko o naszym wyglądzie, ale także na przykład predyspozycjach. Oczywiście na osobowość, a raczej jej kształtowanie ma wpływ nasze środowisko, czy sposób wychowania, ale pewne informacje są w nas od początku zaprogramowane. Przecież każdy z nas zna powiedzenie “genów nie oszukasz!”.
Photo by Karolina Kołodziejczak on Unsplash