Jest najbardziej rozpowszechnioną substancją na Ziemi. Potrzebna do przeprowadzenia wszystkich procesów zachodzących w organizmach żywych. Każda komórka naszego ciała potrzebuje jej, aby przeżyć. Mięśnie szkieletowe człowieka składają się z niej w około 76%. Każdego dnia tracimy ją wraz z potem, moczem, czy poprzez oddychanie. Tak, to nasz niezbędny do życia składnik – woda. Jak jej niedobór, bądź nadmiar wypływa na funkcjonowanie organizmu?
Odwodnienie jest stanem, w którym ustrój nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów. Jego pierwszym symptomem jest uczucie pragnienia, które przy regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości wody nie powinno się pojawiać. Dorosły człowiek powinien pić dziennie około 2 litry płynów (8 szklanek) – ważne jest to, aby rozłożyć ich przyjmowanie na cały dzień. Innymi objawami niedoboru wody może być zmęczenie, zawroty głowy, czy rozdrażnienie. To znak, że nasz mózg domaga się dawki „paliwa” potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania i kontroli funkcji życiowych. Tej prostej substancji potrzebuje także nasza skóra, ta dobrze nawodniona jest elastyczna i napięta.
Istnieje także stan nazywany nadmiarem wody w organizmie. Wynika on tak naprawdę ze… zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Może wydawać się to dość mało logiczne, ale mózg spodziewając się, że w najbliższym czasie nie otrzyma większej ilości wody wraz z pokarmem, zachowuje ją jako rezerwę w naszych tkankach. Organizm tworzy w ten sposób zapasy do wykorzystania na wypadek, gdybyśmy nie dostarczyli mu odpowiedniej porcji płynów. Aby nie doprowadzić do takiego stanu należy pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w makro i mikroelementy. Ważnym składnikiem pokarmowym będzie tutaj potas – dzięki niemu organizm jest mniej skłonny do zatrzymywanie wody w tkankach. Z pokarmu wyeliminować powinniśmy natomiast sól, która działa w sposób dokładnie odwrotny.
Organizm odpowiednio nawodniony pozostaje w stanie równowagi, która stanowi dla niego optimum. Może ona zostać zachwiana także przez problemy hormonalne, czy zbyt wysoki poziom chronicznego (długotrwałego) stresu, z którymi także wiążą się zaburzenia gospodarki elektrolitowej. O zachowanie stanu równowagi ustroju możemy zadbać zwykłą, codzienną i prostą czynnością – regularnym piciem wody.