Drugi artykuł w podobnej tematyce będzie poświęcony także słońcu, wakacjom i czasowi urlopów oraz beztroskiego plażowania. Warto zadbać nie tylko o ochronę skóry z pomocą filtrów UV, o której można poczytać w poprzednim poście na blogu, ale także o oczy, które są dość wrażliwym organem, przez co wymagają szczególnej troski, zwłaszcza przy mocnym nasłonecznieniu.

Skupione światło

Oko ma zdolności skupiania promieniowania UV dzięki źrenicy (u dzieci ma ona znacznie większą średnicę niż u dorosłych, dlatego warto zadbać szczególnie o ochronę oczu najmłodszych). Poprzez „wchłanianie” przez oko dużej ilości promieniowania słonecznego nasz aparat wzroku może zostać narażony na uszkodzenie (szczególnie często pojawia się zapalenie spojówek, czy zespół suchego oka). Należy pamiętać, że nowotwór złośliwy, często pojawiający się na skórze – czerniak, może dotyczyć także obszaru oczu. Przez odpowiednią ochronę możemy zmniejszyć narażenie się na problemy związane z funkcjonowaniem aparatem wzroku.

Druga para oczu

Najprostszą ochroną oczu przed nadmierną dawką promieniowania UV jest noszenie okularów słonecznych, ale nie każdych! Przy wyborze okularów warto kierować się nie tylko ich odpowiednim wyglądem, ale także zwrócić uwagę czy szkła posiadają odpowiednie filtry UV. Okulary słoneczne zakupione u optyka, mimo swojej wysokiej ceny na pewno będą posiadały wszystkie odpowiednie zabezpieczenia i z pewnością będą stanowiły skuteczną ochronę oczu. Te z niepewnych źródeł mogą wyrządzić więcej skód, niż pożytku.

Soczewka ochronna

Ostatnim wynalazkiem, który szczególnie może spodobać się osobom z wadą wzroku są soczewki kontaktowe wyposażone w filtry UV. Są one dopiero wprowadzane na rynek, ale badania wykazują, że zapewniana przez nie ochrona jest równie dobra lub nawet lepsza niż ta, którą otrzymujemy dzięki okularom przeciwsłonecznym. Fani soczewek mogą śmiało sięgnąć po taką formę zabezpieczenia oka.

Przed wyjściem na plaże, czy nawet na spacer w mieście przy mocnym nasłonecznieniu warto zaopatrzyć się w odpowiednią formę ochrony oczu. Niezależnie czy będą to okulary przeciwsłoneczne, czy soczewki, warto wybrać takie ze sprawdzonego źródła. Kupując je u optyka mamy pewność, że zapewnią oku możliwie najlepszą ochronę!

Photo by Daniel Lincoln on Unsplash