Przez wszystkie etapy życia człowiek uczy się jak używać pamięci. Już małe dzieci powtarzają wierszyki, mają także swoje ulubione opowiadania, które po pewnym czasie umieją wypowiedzieć samodzielnie dokładnie słowo po słowie. Z wiekiem każdy przyswaja jak odtwarzać pewne gesty, czy bardziej skomplikowane schematy. Często spotykanym pojęciem jest pamięć ruchowa. Czy taka umiejętność naprawdę istnieje i co w organizmie człowieka może być za nią odpowiedzialne?

Tak zwana pamięć mięśniowa jest pojęciem potocznym, ale sam proces oczywiście istnieje i jest dość istotny w codziennym funkcjonowaniu. Ośrodkiem tej umiejętności jest oczywiście mózg. Same mięśnie nie posiadają zdolności zapamiętywania, ponieważ nie mają do tego odpowiednich zasobów – odpowiedzialne są jedynie za ruch, natomiast wszystkie nasze czynności sterowane są przez układ nerwowy, którego centralną część stanowi właśnie mózg oraz rdzeń kręgowy.

Mięśnie szkieletowe można trenować poprzez regularną aktywność fizyczną i wykonywanie podobnych schematów ruchowych. Po jakimś czasie można zaobserwować, że powtarzane czynności będą sprawiały mięśniom coraz mniejsze trudności i będą wymagały mniejszego wysiłku. Istnieje zasada, która mówi, że przy pierwszym kontakcie z nowym schematem ruchowym angażowana jest maksymalna ilość włókien mięśniowych. W ten sposób organizm chce wykonać daną czynność najlepiej jak potrafi, a nie jest ona dla niego jeszcze w pełni naturalna. Przy kolejnych powtórzeniach mięśnie „uczą się” jak mogą poradzić sobie z danym ruchem bez wkładania w niego maksymalnej energii. W ten sposób „zapamiętują” schemat ruchowy i mogą go odtworzyć.

Należy zaznaczyć, że mięśnie bez mózgu byłyby bezużyteczne, ponieważ to w nim znajduje się ośrodek pamięci ruchowej (i nie tylko). Układ nerwowy wysyła do ośrodka ruchu (czyli mięśni) informacje, aby wykonana została dana czynność. Cały proces wysyłania tej wiadomości trwa tak krótko, że nie jesteśmy w stanie uchwycić, kiedy ma to miejsce.

Regularną aktywnością fizyczną można wspierać pamięć ruchową, poprzez usprawnianie pracy mięśni. Trening EMS w efektywny sposób pomaga we wzmocnieniu wszystkich partii mięśniowych, które są niezbędne do prawidłowego, w pełni efektywnego funkcjonowania organizmu i korzystania z tego ważnego rodzaju “pamięci”.