W ostatnim czasie powstaje coraz więcej badań naukowych związanych z układem pokarmowym. Dawniej był on nieco zaniedbywany, prawdopodobnie dlatego, że znamy już w znacznej mierze jego funkcje i wiemy o nim stosunkowo sporo. Powszechnie znane są już informacje związane z trawieniem pokarmów oraz pozyskiwaniem składników odżywczych. Do niedawna jednak nie wiedzieliśmy o tym, że dzięki zdrowym jelitom zyskujemy także szczęście.

Hormon dobrostanu

Serotonina jest hormonem wpływającym na ogólny stan organizmu – nasze samopoczucie, nastrój, regulację snu, czy apetyt. Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia, ponieważ jej niski poziom powoduje spadek nastroju i rozdrażnienie. Jest także niezbędna do prawidłowej pracy naczyń krwionośnych przy przepływie w nich krwi.

Drugi mózg

Jelita nazywane są czasami “drugim mózgiem”, ponieważ ich flora ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Odpowiednia ilość bakterii w mikroflorze jelit powoduje zwiększenie się poziomu tryptofanu, z którego powstaje serotonina. Aż 90% tego hormonu syntetyzowane jest właśnie w jelitach i stamtąd zostaje wydzielany do krwi.

Odpowiednia flora

Dieta jest kluczowym elementem w zachowaniu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Zbyt duża podaż węglowodanów, czy tłuszczu może spowodować poważne zaburzenia w obrębie flory bakteryjnej jelit. Należy pamiętać o tym, że także antybiotyki mają szkodliwy wpływ na środowisko jelit. Trzeba więc pomyśleć o ochronie układu pokarmowego przy antybiotykoterapii, a po zakończeniu leczenia zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dietę. Warto wdrożyć produkty zbożowe i przetwory mleczne z żywą florą bakteryjną.

Zaburzenia nastroju mogą być spowodowane przez zbyt małą ilość serotoniny, która ma znaczący wpływ na samopoczucie, czy jakość snu. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, dzięki której jelita będą mogły pracować w odpowiedni sposób, dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Utrzymując odpowiedni poziom serotoniny zapewniamy organizmowi prawidłową wchłanialność składników mineralnych, witamin, a co najważniejsze dajemy mu szczęście!

Photo by Jacqueline Munguía on Unsplash