Alergia występuje, gdy organizm osoby wykazuje nadmierną rekację na substancje, które są nieszkodliwe dla większości ludzi. Alergeny (źródła reakcji alergicznej) znajdują się m. in. w roztoczach, zwierzętach domowych, pyłkach, owadach, kleszczach, pleśniach, żywności i niektórych lekach. Atopia to genetyczna skłonność do rozwoju chorób alergicznych.

Jak wygląda reakcja alergiczna?

Pojawia się ona, gdy osoba nadwrażliwa ma kontakt z alergenem. Układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, a po ich uruchomieniu powodują one uwalnianie histaminy i innych mediatorów reakcji alergicznej. Gdy ciało wytworzy przeciwciało na dany alergen, prawdopodobnie gdy ponownie zetkniesz się z nim w późniejszym czasie przebieg reakcji alergicznej będzie wyglądał podobnie. Jeśli twoje alergie są tylko nieznacznie uciążliwe, możesz sobie z nimi poradzić, unikając alergenów i przyjmując leki przeciwhistaminowe.
Ludzie doświadczają różnych objawów, w zależności od rodzaju alergenu i drogi, którą dostaje się on do organizmu. Reakcje alergiczne mogą obejmować wiele obszarów ciała jednocześnie.

Najczęstsze objawy alergii

Kiedy alergeny są wdychane, jednym z najczęściej spotykanych reakcji organizmu na uwalnianie histaminy jest zwiększone wytwarzanie śluzu przez wyściółkę nosa, powstaje wtedy obrzęk i stan zapalny. Powoduje to obfity katar i swędzenie oraz może wystąpić gwałtowne kichanie, oczy mogą zacząć łzawić, objawem może być także ból gardła. Często podczas reakcji alergicznej może zostać wywołana astma. Kiedy wdychany jest alergen, wyściółka kanałów w płucach pęcznieje i utrudnia oddychanie. Reakcje alergiczne na pokarmy, mogą powodować m. in. egzemę, atopowe zapalenie skóry, ból i objawy ze strony żołądka.

Czy da się pozbyć alergii?

Nawet po wyeliminowaniu objawów alergii, może ona nadal powracać i pozostaje z nami na całe życie. Jedynym sposobem leczenia jest łagodzenie objawów oraz możliwie najskuteczniejsze wyeliminowanie alergenów, czyli czynników wywołujących alergię. Im wcześniej wykryta, tym łagodniejsze mogą być objawy, a my jesteśmy bogatsi w wiedzę jak sobie radzić w czasie reakcji alergicznej.

Jeśli borykasz się z alergią, zrozumienie jej działania może pomóc w uniknięciu lub ograniczeniu ekspozycji i radzeniu sobie z objawami. Osoby z alergiami często znajdują ulgę w lekach przeciwhistaminowych. Jeśli jednak unikanie alergenów i stosowanie leków nie pomaga, najlepiej skorzystać z wizyty u specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować alergię i opracować plan leczenia.

Image by cottonbro from Pexels