Człowiek może odbierać bodźce za pomocą pięciu głównych zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku oraz zapachu. Jak wiadomo, zapach możemy odbierać i interpretować jako przyjemny bądź nieprzyjemny, ale czy może on wpływać na nasze ciało zupełnie niezależnie od nas?

Czy bez zapachów można żyć?

Niemożność odbierania każdego ze zmysłów stwarza poważne problemy w funkcjonowaniu. Najważniejszym dla człowieka jest wzrok, dzięki niemu odbieramy sporą część otaczającego nas świata, ale czy życie bez zapachów może stanowić problem? Każdy mechanizm w organizmie został stworzony w konkretnym celu, odbieranie poprzez zmysły nie pełni tylko funkcji zaspokojenia potrzeb wyższych, ale zapewnia także bezpieczeństwo. Zwierzęta dzięki zapachow oceniają czy dana roślina nadaje się do spożycia, czy jest trująca. Człowiek aż tak wyczulony nie jest, ale przez całe życie uczy się konkretnych zapachów, także tych informujących o niebezpieczeństwie. Jeden z gazów – czad, nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezwonny. Gdyby człowiek mógł go wyczuć przez zapach, na pewno byłby łatwiejszy do wychwycenia przez mózg, co dałoby możliwość skutecznej ochrony organizmu. Funkcjonowanie bez zapachu jest możliwe, lecz bardzo utrudnione, szczególnie, że jest on także częścią naszego smaku. Każdy z nas na pewno przynajmniej kilka razy w życiu borykał się z katarem, wtedy nie tylko nie czujemy w pełni różnych woni, ale również jedzenie traci dla nas walory sma

Podświadomy zapach

Liczne wonie odbierane są przez człowieka w pełni świadomie, jesteśmy w stanie określić i nazwać dany zapach. Dużą rolę odgrywa tutaj jednak nasza podświadomość. Człowiek jest w stanie zapamiętać jak pachnie dana osoba (szczególnie osoby bliskie i ważne dla nas) i zidentyfikować ją po nim. Każdy wytwarza także feromony, dzięki którym zwierzęta są w stanie komunikować się, a ludzie na przykład dobierają sobie partnera życiowego. Mają one to do siebie, że nie jesteśmy w stanie określić jak pachną feromony, a jednak podświadomie je czujemy.

Wpływ zapachu na organizm

Aromaterapia to nauka zajmują się zapachem, także jego działaniem na organizm. Bada wpływ olejków eterycznych na ciało oraz umysł. Olejki można dodawać do kąpieli, stosować na ciało (w odpowiednich mieszaninach z olejami), a także świetnie sprawdzą się jako inhalacje (istnieją specjalne kominki, dzięki którym zapach rozprzestrzenia się w powietrzu). Ważne, aby olejki były naturalnego pochodzenia, używa się również syntetycznych – są one na pewno dużo tańsze, ale  często wątpliwej jakości. Potwierdzono już badaniami różnorodne działania licznych olejków eterycznych na organizm człowieka. Ostatnim „krzykiem mody” stał się olejek lawendowy – udowodniono jego działanie przeciwzapalne, a także wykazano wyciszający wpływ na układ nerwowy (wyciszenie, rozluźnienie).

Studentom podczas sesji pomóc może olejek pomarańczowy, ponieważ ten zapach mobilizuje organizm do działania, wspomaga także koncentrację. Jeśli chodzi o zapamiętywanie, wykazano badaniami, że jeśli przyswajamy dane informacje w towarzystwie określonego zapachu, to gdy będziemy chcieli sobie ją przypomnieć ułatwi nam to dokładnie ten sam zapach. Mózg wiąże daną woń z wydarzeniem bądź informacją.

Jaki zapach wybrać?

Najważniejszym kryterium w wyborze będzie to, aby zapach dla nas był przyjemny. Należy pamiętać, że perfumy na każdym ciele pachną inaczej, bo my sami mamy inne zapachy. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do obecności danej woni, dlatego skrapiając się perfumami czujemy je, a po kilkunastu minutach mamy wrażenie, że zapach całkiem wywietrzał. Nic bardziej mylnego. Po tak krótkim czasie jesteśmy już przyzwyczajeni do tej woni, dlatego zaadaptowany do tej informacji ignoruje ją.

Zapachy odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Ważne, aby otaczać się takimi, które lubimy oraz takimi, które mają na nas dobry wpływ. Gdy mamy ochotę na rewolucję w życiu, może warto zacząć od zmiany perfum! Każdy poczuje różnicę!

Obraz Anke Sundermeier z Pixabay