Sen jest kluczowym elementem naszego dnia. Badania pokazują, że aż 30% Polaków śpi poniżej odpowiedniej normy czasu przeznaczonego na sen.

To właśnie sen daje nam możliwość regeneracji oraz dostarcza energii do podejmowania trudów dnia codziennego. Sen jest dla nas równie ważny jak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

W zależność od wieku potrzebujemy innej optymalnej dawki snu. Najwiecej czasu na sen muszą poświecić dzieci. Np. noworodki około 14-17 godzin na dobę, natomiast dzieci w wieku szkolnym około 9 godzin. U osób dorosłych czas ten powinien mieścić się w przedziale między 6 a 8 godzin.
 
A zatem jak spać, żeby się wyspać?
Istotną i nieco oczywistą rzeczą jest fakt, iż powinnismy spać w nocy. To właśnie między godziną 21, a 7 rano nasz organizm wydziela najwiecej hormonu odpowiedzialnego za senność – melatoniny. Miejsce snu powinno być dobrze wywietrzone, materac oraz poduszka odpowiednio do nas dobrane. Do pełnego uczucia wyspania potrzebna jest nam cisza, gdyż wszelkie bodźce dźwiękowe utrudniają nam zasypianie i nie pozwalają nam na pełne rozluźnienie. Ważne by ostatni posiłek miał miejsce około 3 godziny przed snem, ponieważ proces trawienia wymaga od nas sporych nakładów energii. Ostatnim, ale jakże istotnym aspektem jest wcześniej wspomniany czas jaki powinniśmy dostarczyć na naszą regenerację w czasie snu.
 
Niedobór snu niesie za sobą poważne konsekwencje takie jak spadek odporności, trudności w zapamiętywaniu, nauce oraz opóźnienie czasu reakcji. Warto by każdy z nas zatroszczył się o swój sen, poświecił mu odpowiednią ilość czasu i dał szanse na pełną regenerację naszego organizmu.