Nadciśnienie tętnicze uznawane jest od jakiegoś czasu za chorobę cywilizacyjną. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Zdarza się, że nie daje objawów i ujawnia się nagle powodując zawał serca, czy udar mózgu. Dlatego warto regularnie wykonywać pomiary ciśnienia, a w razie podwyższonych wartości zgłosić się do lekarza. Poniżej kilka mitów dotyczących tej choroby cywilizacyjnej.

Nadciśnienie tętnicze dotyczy tylko starszych osób

Choroba ta uaktywnia się niezależnie od wieku i dotyczy coraz młodszych osób. Wykryta wcześnie może być skutecznie leczona, tak aby obniżyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Nadciśnienie tętnicze leczy się tylko przy pomocy środków farmakologicznych

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają pojawieniu się tego schorzenia – przede wszystkim styl życia, czyli sposób żywienia, czy aktywność fizyczna mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Dlatego w leczeniu nadciśnienia tętniczego bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Choroba dotyczy tylko osób otyłych

Owszem, osoby z nadwagą oraz otyłe bardzo często zmagają się z nadciśnieniem, jednak to nie tylko dieta jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tej choroby. Osoby szczupłe są tak samo narażone, ponieważ innymi głównymi czynnikami wpływającymi na rozwój nadciśnienia są stres, zbyt mała aktywność fizyczna, czy brak snu.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe nie stanowi zagrożenia

Przy pomiarze ciśnienia należy zwracać uwagę zarówno na wartość tego skurczowego, jak i rozkurczowego. Za książkowy wynik przyjmuje się wartość 120/80, jednak minimalne wahania nie stanowią powodu do zmartwień. Jeśli którakolwiek z wartości wyraźnie wykracza poza normę warto zwrócić się do lekarza w celu konsultacji.

Nadciśnienie często nie daje objawów, co nie oznacza jednak, że nie stanowi zagrożenia. Nawet przy braku objawów nadciśnienie powinno być leczone, a na ten proces składa się często zarówno farmakoterapia jak i prowadzenie odpowiedniego stylu życia. Kluczowa tutaj będzie dieta bogata w produkty nieprzetworzone o niskiej zawartości tłuszczu. Nieleczone nadciśnienie może mieć katastrofalne skutki, dlatego warto zadbać o siebie odpowiednio wcześnie!

Photo by jesse orrico on Unsplash