Skóra u człowieka zajmuje powierzchnię wahającą się między 1,5 a 2 m2. Pełni funkcję zarówno narządu dotyku przez znajdujące się w niej receptory, jak i wydzielniczą dzięki obecności gruczołów potowych, czy łojowych. Stanowi także naturalną barierę mechaniczną, czyli zapobiega wniknięciu do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Można wyróżnić 3 główne warstwy skóry: tkankę podskórną, skórę właściwą i naskórek. Proces rogowacenia zdrowego naskórka (keratynizacja) trwa przeciętnie 35-40 dni i polega na przemieszczaniu się żywych komórek z głębszych warstw w stronę powierzchni skóry. Komórki w pełni zrogowaciałe (korneocyty) układają się w wierzchnią warstwę naskórka, tworząc barierę mechaniczną dla drobnoustrojów, po czym obumierają i złuszczają się, a ich miejsce zajmują nowe komórki.
Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu i natłuszczeniu skóra może zachować swoje fizjologiczne funkcje i stworzyć tzw. płaszcz wodno-lipidowy, który stanowi okluzję (czyli warstwę ochronną, jak opatrunek) dla ciała. Zapobiega on transepidermalnej ucieczce wody, czyli nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni skóry.
Skóra także przez utrzymanie odpowiedniego poziomu pH (u człowieka 4,5-6, czyli kwaśne) na swojej powierzchni umożliwia tworzenie tzw. płaszcza ochronnego, nie dopuszczając do wnikania szkodliwych drobnoustrojów do organizmu.

Można powiedzieć, że skóra bierze udział w tworzeniu odporności dla całego ustroju. Działa głównie jako bariera mechaniczna, ale także niejako chemiczna przez utrzymanie odpowiedniego pH oraz zapobieganie ucieczce wody. Odpowiednie natłuszczanie, nawilżanie oraz zachowanie prawidłowego pH skóry zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie i tworzenie pierwszej linii ochrony dla organizmu. Nadmierna ucieczka wody sprawi, że będzie ona wysuszona i pozbawiona elastyczności, co zaburzy jej prawidłowe funkcjonowanie jako bariery. Warto więc zadbać nie tylko o codzienną aktywność fizyczną, która znacznie poprawi odżywienie naszej skóry, ale także o prawidłową pielęgnację!