Fizjologia pracy mięśni opiera się na fazach skurczu oraz rozkurczu. Przebiegają one naprzemiennie, a praca mięśni szkieletowych jest zależna od naszej woli, choć wykonując codzienne czynności nie myślimy o tym w pełni świadomie. Mózg kontroluje to za nas dzięki temu, że w przeszłości nabyliśmy poszczególne umiejętności (jak na przykład chód, czy skakanie).

Bolesna fizjologia

W fachowym nazewnictwie skurcz jest czynnością w pełni fizjologiczną, nie wiąże się z żadnym zaburzeniem pracy mięśnia. Przyjęło się natomiast, że nazywamy właśnie tak skurcz mięśnia, który polega na nagłym skróceniu mięśnia z często towarzyszącym bólem o dość dużym nasileniu. Najczęstszymi przyczynami występowania tego zjawiska są niedobory magnezu lub potasu, nadmierne zmęczenie mięśni, czy urazy. Często przy niedoborach snu lub braku jego odpowiedniej jakości w nocy męczą nas na przykład skurcze łydek – kumulacja stresu oraz wyczerpania może objawiać się właśnie w ten sposób.

Jak unikać

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze, szczególnie magnez i potas, których niedobory przyczyniają się do powstawania skurczów mięśni. Brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar także może skutkować tym niespecjalnie przyjemnym doznaniem, zalecane są więc codzienne ćwiczenia o średniej intensywności oraz obowiązkowo zakończone stretchingiem, który pozwoli zmęczonym mięśniom lepiej wejść w etap regeneracji.

Pij wodę!

Bardzo istotnym elementem w profilaktyce skurczów jest uzupełnianie wody w organizmie – zaleca się picie około 1,5-2l wody dziennie. Dzięki temu przyczynimy się do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych, dzięki którym możliwa jest praca mięśni. Należy pamiętać, aby nie wypijać jednorazowo dużej ilości wody, tylko rozłożyć jej spożycie na cały dzień.

Kiedy doświadczamy skurczu mięśni najczęściej odruchowo chcemy mięsień rozmasować i „rozprostować”, czyli rozciągnąć. Jest to skuteczny sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnego bólu. Należy natomiast pamiętać o tym jak pozbyć się przyczyny tego problemu, ponieważ może być to jedynie nieprzyjemny epizod, ale czasami może bywać uciążliwy, wybudzając nas w nocy lub pojawiając się w czasie codziennego funkcjonowania. A stosując tylko kilka prostych zasad o skurczach możemy zapomnieć!