Czy charakterystyczne trzaski w stawach zawsze muszą oznaczać coś groźnego? Czy wiążą się one z bólem? Jakie mogą być przyczyny “przeskakiwania” kości? Często niepokoimy się, gdy słyszymy “zgrzytanie” w naszych stawach. Czy jednak zawsze należy się tym martwić?

Genetyka ma znaczenie

Czasami zdarza się tak, że strzelające stawy dostajemy “w prezencie” już na początku. Wynika to niekiedy po prostu z budowy anatomicznej, warto jednak sprawdzić, czy nie ma to także podłoża chorobowego, szczególnie jeśli odczuwamy ból w stawach.

“Uciekająca” chrząstka

Trzaski w stawach to bardzo często wynik ubytku w chrząstce stawowej. Czasami towarzyszy temu uciążliwy stan zapalny, a co za tym idzie ból. Warto skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć inne schorzenia i rozpocząć odpowiednią terapię, która spowolni procesy utraty chrząstki stawowej.

Po prostu kawitacja

Czasami w stawach zgromadzą się bąbelki powietrza, które przy ruchu uwalniają się, a słyszalne jest to jako trzask. Nie jest to w żaden sposób groźne i dzieje się to przez wciągnięcie torebki stawowej podczas ślizgania się po sobie powierzchni stawowych. W mazi tworzą się pęcherzyki gazowe, ponieważ następuje zmniejszenie ciśnienia śródstawowego. Gdy ciśnienie wyrównuje się słyszalne jest charakterystyczne kliknięcie.

Autoatak

Trzaski w stawach mogą świadczyć o szalejącym w nich stanie zapalnym. Może on przyjąć stan ogólny, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna i charakteryzuje się etapami zaostrzeń i remisji. Prowadzi do zniekształcenia oraz upośledzenia funkcji stawów. Leczenie polega na wdrożeniu farmakologii, rehabilitacji oraz odpowiednich nawyków żywieniowych.

Przyczyn przeskakujących stawów może być bardzo wiele. Może być to niegroźne, ważne by nie wiązało się z bólem. Gdyby jednak towarzyszył temu dyskomfort warto zasięgnąć porady lekarza, który odnajdzie na pewno przyczynę i w razie konieczności ustali odpowiednią ścieżkę leczenia. Zadbajmy o naszej stawy, aby służyły nam jak najdłużej!