Wykonywanie ćwiczeń fizycznych skierowanych na modelowanie tkanki mięśniowej, czy szybsze spalanie tkanki tłuszczowej nazywane jest potocznie treningiem, ale często zapominamy o tym, że ćwiczyć można także mózg, czy cały układ nerwowy. Treningiem dla umysłu może być rozwiązywanie łamigłówek czy ćwiczenia myślenia strategicznego. Możemy odpowiednio stymulować także układ nerwowy, a najczęstszym celem modulowania tych obszarów jest osiągnięcie wyciszenia.

Trening autogenny Schulza

Jest to metoda, która została opracowana przez J. H. Schulza – dermatologa, a także później psychoterapeuty i neurologa, który podczas swoich badań zauważył, że pacjenci odczuwali, w różnych częściach ciała dwa rodzaje doznań – ciężar i ciepło, a z czasem potrafili „kierować je” do wyznaczonych obszarów. Trening ten jest wykorzystywany przez wielu specjalistów, dając bardzo dobre efekty. Dzięki regularnym ćwiczeniom autogennym można osiągnąć większą równowagę psychiczną, lepiej radzić sobie ze stresem. Trening wykorzystywany jest także jako działanie wspomagające leczenia nerwic. Wdrażając go jako formę dodatkową przy leczeniu zaburzeń psychicznych powinniśmy koniecznie skonsultować to ze specjalistą.

Relaks progresywny Jacobsona

Ta forma treningu relaksacyjnego pozwala na naukę świadomego napięcia i rozluźniania wyizolowanych partii mięśniowych. Na nasze emocje reagują także mięśnie, dając odpowiedź somatyczną, często sami mówimy przecież „wyglądasz na spiętego”. Reakcją na sytuację stresową jest mimowolne zwiększone napięcie mięśniowe. Trening Jacobsona pomaga w nauce świadomego pozbywania się nadmiernego napięcia w określonych partiach mięśniowych oraz wywołania pracy odpowiednich, używanych właśnie grup.

Obie formy treningu autogennego są formą ćwiczeń relaksacyjnych. Nie każda forma wysiłku musi sprawić, że poczujemy pot spływający po plecach. Intensywne ćwiczenia fizyczne są świetną dawką energii, adrenaliny i sprawiają, że nasze ciało staje się silniejsze, ale nie zapominajmy o tym, że powinniśmy trenować także umysł, który stanowi centrum dowodzenia całego organizmu. Wiedząc jak wyciszyć układ nerwowy jesteśmy w stanie odczuć znacznie niższy poziom stresu oraz w pełni świadomie naładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami!

Photo by Ümit Bulut on Unsplash