Znaczenie pożywienia dla życia jest podobne do zapotrzebowania na tlen. Brak tlenu może zabić żywe istoty w ciągu kilku minut, a brak jedzenia w ciągu kilku/kilkunastu dni. Zarówno ciągła wymiana gazowa, jak i dostarczanie składników pokarmowych jest czymś niezbędnym do życia. Spożywany pokarm ma za zadanie zaspokojenie potrzeb żywieniowych organizmu. Każdy z nas posiada swoje preferencje jeśli chodzi o jedzenie, niektórzy wybierają dietę wegetariańską czy wegańską, inni spożywają zarówno produkty roślinne, jak i mięso.

Codzienne paliwo

Każda żywa komórka w ludzkim ciele jest zależna od tłuszczów, białek, węglowodanów i kalorii obecnych w spożywanym przez nas pożywieniu, więc bez względu na nasze preferencje żywieniowe jedzenie powinno być bogate w składniki odżywcze, których potrzebuje organizm, aby móc dobrze funkcjonować.

Coś więcej niż środek do przetrwania

Znaczenie żywności nie ogranicza się tylko do podtrzymywania życia, chociaż jest to jej podstawowa funkcja. Patrząc na to ile pieniędzy przeznaczamy na jedzenie na większych uroczystościach, a także bardziej kameralnych spotkaniach towarzyskich, jest ono czymś więcej niż zaspokojeniem głodu. Dodatkowo jedzenie to przecież jedna z głównych atrakcji poznawczych innego kraju czy kultury. Na świecie istnieją różnorodne produkty spożywcze i dania, których przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie i są obecne tylko w danym kraju i kulturze.

Główna atrakcja

Żywność, którą spożywamy, dostarcza energii i składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wpływa również na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Żywność stała się integralną częścią naszego życia społecznego, gospodarki, czy poczucia osobistego komfortu. Jest z nami codziennie, dlatego wiedza na jej temat jest równie ważna, ponieważ niektóre produkty spożywcze mogą przynosić więcej szkody, zamiast zapewniać korzyści.

Kultura jedzenia stała się integralną częścią codziennego życia. Każda społeczność wykształciła swego rodzaju zasady spożywania posiłków i może stanowić to swego rodzaju rytuał. Należy pamiętać o tym, że jemy coraz więcej wysoko przetworzonej żywności, która owszem zapewnia nam dawkę energii dla organizmu, ale przynosi znikome korzyści jeśli chodzi o dostarczanie składników odżywczych. Pamiętajmy, że jesteśmy tym co jemy!

Photo by Dose Juice on Unsplash