Włosy to wytwory naskórka, które obecne są na całym ciele człowieka oprócz wewnętrznych części rąk (strony dłoniowych), podeszew stóp oraz zgięć stawów. Każdy włos ma określone fazy wzrostu oraz właściwą dla siebie budowę, która określana jest przez nasze geny – to one decydują o tym jakiej barwy są nasze włosy, oraz czy są proste lub też kręcone.

Skład włosa

Te wytwory naskórka zbudowane są głównie z aminokwasów, które tworzą keratynę – popularne białko kojarzone z włosami, a także paznokciami. Ważnym składnikiem włosa jest także cysteina, która w pewnym stopniu określa, czy będzie on prosty, kręcony, czy przybierze formę fal.
Każdy włos zbudowany jest z łodygi – widocznej dla nas części, wyrastającej ponad skórę oraz korzenia, który umocowany jest w naskórku oraz otoczony specjalną pochewką, czyli mieszkiem włosowym, a zakończony jest cebulką (w obrazie mikroskopowym wyraźnie zgrubiałą częścią).

Jak rośnie

Włosy zbudowane są z martwych zrogowaciałych komórek, ale posiadają jednak charakterystyczne dla siebie fazy wzrostu, które kończą się wraz z wypadnięciem włosa. Każdy włos rośnie około 10-12mm na miesiąc, szybciej rośnie w fazie snu oraz w lecie, a jego życia trwa około 6-7 lat.

Naturalny barwnik

Każdy włos posiada określoną barwę, za którą odpowiedzialna jest melanina – naturalny barwnik nadający odpowiedni kolor także skórze. O barwie włosa decydują dwie formy tego pigmentu – eumelanina i feomelanina. Pierwsza z nich nadaje włosom kolor czarny/brązowy, druga natomiast odpowiada za kolor czerwony. W zależności od stosunku tych dwóch form włosy mają odpowiedni dla siebie kolor. Te blond natomiast posiadają bardzo małe skupiska jakiejkolwiek formy barwnika. Z wiekiem melanina staje się coraz mniej aktywna – stąd odbarwienie włosów, czyli popularny proces siwienia.

Włosy są obecne praktycznie na całym ciele, każdy ma swoją określoną budowę oraz barwę. Mimo, że część łodygowa (czyli ta widoczna dla nas) zbudowana jest z martwych zrogowaciałych komórek to wyróżnia się odpowiednie fazy wzrostu włosa, który rozpoczyna się w cebulce. Dla większości z nas pojęcie włosa oznacza tylko tę widoczną część, jednak to co najważniejsze znajduje się w skórze. To właśnie część korzeniowa pozwala na przeprowadzenie wszystkich faz wzrostu.