Stres jest naturalną rekcją organizmu na zagrażające mu bodźce (stresory), którymi mogą być na przykład określone sytuacje. Samo zjawisko stresu jest zjawiskiem pozytywnym, ponieważ pozwala się zaadaptować oraz umożliwia działanie poprzez mobilizację organizmu (zasada „działaj, albo giń”). Jednak długotrwały stres może przejść w formę przewlekłą, a wtedy niesie za sobą negatywne skutki.

Niezdrowe sytuacje

Stres chroniczny związany jest najczęściej z często pojawiającą się określoną sytuacją – na przykład problemy w pracy, czy w relacjach rodzinnych. Wciąż powtarzający się stresor prowadzi nie tylko do zmian psychicznych, ale także do wystąpienia objawów somatycznych, czyli fizycznych. Najważniejszym elementem w walce z chronicznym stresem, który jest uznawany za chorobę naszych czasów, będzie odpowiednia diagnoza problemu oraz odnalezienie jego źródła. Często warto skorzystać z porady psychologa lub psychiatry, który ustali odpowiedni tok leczenia.

Sygnały od organizmu

Długotrwały stres niesie ze sobą poważne zmiany w sferze fizycznej, a co za tym idzie wywołuje wiele nieporządnych objawów, m. in. bezsenność, zawroty głowy, potliwość, czy podwyższone ciśnienie krwi. Powinno to zwrócić naszą uwagę i skłonić do szukania powodu wystąpienia takich dolegliwości.

Ruch to zdrowie

Dobrym rozwiązaniem w walce z chronicznym stresem będą techniki relaksacyjne oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Nie prowadzi to oczywiście do całkowitego rozwiązania problemu i nie może być to stosowane jako zamiennik leczenia zaleconego przez specjalistę. Może być to natomiast świetna forma walki z apatią, często towarzyszącą stresowi chronicznemu.

Długotrwały stres może prowadzić do innych schorzeń psychicznych, takich jak depresja, dlatego nie warto zwlekać z działaniami prowadzącymi do pozbycia się problemu chronicznego stresu. Niepokojące objawy, także te fizjologiczne powinny nas zaalarmować i skłonić do poszukania źródła problemu, najlepiej pod okiem specjalisty. Oprócz dobrania odpowiedniego leczenia aktywność fizyczna na pewno będzie pomocna w szybkim powrocie do formy!

Photo by Luis Villasmil on Unsplash