Oferta zabiegów przyspieszających regenerację organizmu wciąż się poszerza. Coraz większa grupa osób korzysta z seansów w saunie lub w kriokomorach. Jak właściwie wpływa to na organizm i czy lepiej wybrać ciepłą saunę, a może mroźny klimat kriokomory? Jak przygotować się do takich zabiegów i czy każdy może z nich korzystać?

Gorący klimat

Sauna jest miejscem, właściwie pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura i niska lub wysoka wilgotność w zależności od tego czy jest to sauna sucha, czy mokra. Wskazaniami do korzystania z zabiegów sauny są niektóre choroby kardiologiczne jak nadciśnienie w początkowych stadiach (I i II), choroby płuc natury obturacyjnej, czy bóle reumatyczne. Ogólnym wskazaniem jest chęć poprawienia wydolności organizmu, co ma ogromne znaczenie w sportach wytrzymałościowych. Zabiegi sauny powinno się zaczynać od krótkich seansów i z czasem je wydłużać.
Przeciwwskazaniami są ostre stany chorobowe, ciąża, niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne, czy stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Mroźny powiew

Kriokomora jest mniej popularnym miejscem, ale zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to mniej dostępny zabieg, a jego długość to 2-3 minuty. Sama kriokomora wygląda z zewnątrz jak sauna, ale działanie ma zupełnie inne. Do komory wchodzi się w stroju kąpielowym, czapce, rękawiczkach i skarpetach, a na stopy zakłada się do tego drewniane chodaki. W trakcie zabiegu maszeruje się, wykonuje spokojne ruchy, a po wyjściu na zewnątrz wykonuje się około 30 minutowe ćwiczenia, aby na nowo rozgrzać ciało. Takie zabiegi mają szerokie zastosowanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, czy przeciwobrzękowe, podnoszą także wydolność organizmu.
Przeciwwskazaniami są między innymi ciężkie choroby kardiologiczne, obrzęki limfatyczne, nadczynność tarczycy, schorzenia dróg moczowych, czy ciąża.

Ciepło, czy zimno?

Przed wyborem zabiegów najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby jak najlepiej dobrać rodzaj i długość seansów w saunie, czy kriokomorze. Czasami wybór zależy od występujących u nas schorzeń, czy konkretnych stanów chorobowych ostrych, które są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania takich zabiegów.

Między treningami warto pomyśleć także o regeneracji. Zabiegi sauny lub kriokomory mogą być zarazem czasem odpoczynku, ale także świetną okazją do hartowania organizmu, szczególnie przy pierwszych zabiegach, kiedy organizm doznaje “szoku” i próbuje zaadaptować się do nowych warunków. Dając mu odpowiednie bodźce staje się on bardziej wydolny, a także nabiera więcej odporności. Przekonaj się czy wolisz gorące, czy mroźne klimaty!

Photo by Gleb Albovsky on Unsplash