Nazwa cukrzyca kojarzy się nam po pierwsze z cukrem. Nie zawsze jest to trafne stwierdzenie, ponieważ czynnikiem wywołującym niekoniecznie jest nadmierna podaż tego rodzaju składnika. Duża część osób zapada na cukrzycę nie z powodu diety, ale ma ona podłoże autoimmunologiczne, a więc związana jest z genetyką.

Modne choroby

Choroby cywilizacyjne to takie, które w dużej mierze wynikają ze stylu życia. Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, często sposób odżywiania oraz poziom aktywności fizycznej pozostawiają wiele do życzenia. Siedzący tryb życia, uprzemysłowienie i rozwój technologii powodują, że żyjemy wygodniej i wydatkujemy możliwie mało energii na codzienne zajęcia. Na choroby cywilizacyjne zapada duża część społeczeństwa, szacuje się, że 422 miliony osób chorują teraz na cukrzycę, z czego aż 1/4 o tym nie wie.

Cukrzyca typu 1

Ten typ cukrzycy wynika z autoagresji organizmu. Trzustka wytwarza hormony odpowiedzialne za przetwarzanie cukrów. Przy cukrzycy typu 1 komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny ulegają zniszczeniu i nie są w stanie produkować hormonu. Ten typ cukrzycy często zostaje wykryty już u dzieci. Leczenie wiąże się niestety z wieloma wyrzeczeniami, należy wdrożyć odpowiednią dietę, wykonywać pomiary poziomu glukozy we krwi oraz wdrożyć przyjmowanie dawek insuliny.

Cukrzyca typu 2

Ten typ nazywany jest cukrzycą wieku dorosłego. Choroba wynika z prowadzenia nieprawidłowego stylu życia z dużą podażą cukru lub z upośledzenia funkcji trzustki. Większą predyspozycję do zachorowania mają także osoby otyłe. Główną formą leczenia jest najczęściej radykalna zmiana stylu życia oraz wdrożenie odpowiednich leków.

Bardzo ważnym aspektem w leczeniu cukrzycy jest edukacja pacjenta. Trzeba nauczyć się w jaki sposób dostosować się do nowej rzeczywistości. Niektórzy początkowo odczują ogromną różnicę i będą traktować tę chorobę jako uprzykrzającą życie i pewnie tak jest, ale warto wdrożyć odpowiednie nawyki, które sprawią, że choremu będzie żyło się łatwiej. Ważnym elementem leczenia jest aktywność fizyczna, dzięki której organizm pracuje o wiele wydajniej na co dzień.

Photo by Myriam Zilles on Unsplash