Tak, może, jeśli zastosuje się odpowiednią technikę. Ćwiczenia aerobowe bez dodatkowego obciążenia w postaci ciężaru oferują wiele fizycznych korzyści osobom cierpiącym z powodu bólu pleców, często spowodowanego długimi okresami siedzenia lub przyjmowania złej postawy. Każdy może zacząć pływać, a w wielu przypadkach jest to forma ćwiczeń, która jako pierwsza zostaje zalecona przez fizjoterapeutę, zarówno jako profilaktyka, jak i sposób powrotu do zdrowia.

Terapia na ból pleców

Pływanie jest dobrym ćwiczeniem i wykorzystuje całe ciało bez obciążania stawów i ryzyka upadku. Pływanie pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów i mobilności, a także wzmacnia mięśnie i inne tkanki podtrzymujące kręgosłup oraz poprawia krążenie. Większość osób zmagającymi się z bólem pleców może zacząć pływać w ramach profilaktyki lub w celu opanowania bólu. To dobry wybór dla osób, które są narażone na duże ryzyko przeciążeń pleców w pracy, często doświadczają bólu odcinka krzyżowego lub doznały łagodnego urazu kręgosłupa lub mięśni pleców. Jednak pływanie może być również formą terapii dla osób, które doświadczają przewlekłego bólu pleców z powodu choroby.

Jak pływać

Pływanie to doskonała forma ćwiczeń dla osób z bólami pleców, ale ważne jest, aby pływać prawidłowo. Dlatego przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek, aby uzyskać jak największe korzyści i uniknąć pogorszenia istniejącego stanu zdrowia:

  • pływaj bez skręcania talii i bioder, unikaj więc stylu dowolnego, który wymaga skrętów i przeprostu,
  • naucz się wykonywać ruchy boczne lub do tyłu, ponieważ utrzymują one kręgosłup w neutralnej pozycji i nie wymagają obracania głowy i szyi,
  • pływaj powolnymi, kontrolowanymi ruchami,
  • zacznij stopniowo, pływając raz czy dwa razy w tygodniu i zwiększaj liczbę dni pływania z biegiem czasu,
  • buduj wytrzymałość, ponieważ korzyści płynące z regularnej aktywności w wodzie to m. in. wzmocnienie mięśni pleców, więzadeł i ścięgien oraz poprawa układu sercowo-naczyniowego.

Słuchaj swojego organizmu

Jeśli pływanie powoduje większy ból pleców, zacznij od programu terapii basenowej z instruktorem. Zwykle wiąże się to z wykonywaniem lekkich ćwiczeń w ciepłej wodzie, które rozluźniają mięśnie. W miarę wzmacniania się mięśni pleców można wprowadzić bardziej energiczny program pływania. Kiedy ból pleców nie ustępuje, ważne jest, aby udać się do lekarza.

Pływanie jest często doskonałym ćwiczeniem łagodzącym ból pleców, ale rozsądne jest uzyskanie wskazówek dotyczących najlepszego podejścia do konkretnej sytuacji. Każda forma ćwiczeń powinna być stosowana z umiarem i odpowiednią regularnością. Nie zapominaj o czasie na regenerację!

Photo by Dallas Morgan on Unsplash