Poddając się zabiegom masażu, który zyskuje coraz większą popularność rzadko wybieramy masaż stóp. Faktycznie stanowią dużo mniejszy obszar niż na przykład grzbiet, który jest dość sporą powierzchnią zabiegową. Dużo uwagi przy codziennej pielęgnacji poświęcamy twarzy, czy rękom i nic w tym dziwnego, ponieważ są najczęściej odkrywanymi częściami ciała. Warto natomiast poświęcić trochę uwagi stopom, które są często pomijane, a przecież przechodzimy na nich dziesiątki tysięcy kroków dziennie.

Odpowiednie punkty podparcia

Jesteśmy jedynymi ssakami, które poruszają się dwunożnie. Chód człowieka często świadczy o naszym zdrowiu, bądź przeciwnie – o schorzeniach, które często zaburzają tę czynność. Fizjologiczny chód składa się z kilku odpowiednich faz, jeśli chociaż jedna z nich jest zaburzona lub pominięta mówimy o nieprawidłowym chodzie.
Stopa posiada także określone anatomiczne punkty podparcia. Wyznaczono ich dokładnie trzy i są to: guz piętowy (czyli popularna pięta) oraz I i V głowa kości śródstopia. Wszystkie te punkty powinny być równomiernie obciążone w pozycji stojącej. Jeśli stopa podpiera się na większej powierzchni możemy mówić na przykład o płaskostopiu – popularnej w naszych czasach wadzie. Aby stwierdzić, czy mamy prawidłowe wysklepienie stopy można wykonać badanie podoskopowe, które daje pełny obraz tego jak zachowuje się stopa w pozycji stojącej.

Wadliwe obuwie

Praktycznie nikt w obecnych czasach nie porusza się cały czas boso. Nosimy obuwie czasami przez znaczną część dnia będąc w pracy, czy wypełniając codzienne obowiązki. A chodzenie boso jest najlepszym prezentem, jaki możemy podarować swoim stopom. Rozwijamy wtedy czucie głębokie, dlatego tak ważne jest, aby małe dzieci przebywały większą część dnia bez butów i jeśli to możliwe bez skarpet. Dzięki chodzeniu boso lepiej “czujemy podłoże” – pobudzamy więcej receptorów czucia. Buty, w których chodzimy często nie mają odpowiednio wyprofilowanej wkładki, a co najgorsze (szczególnie w butach zimowych) mają zupełnie płaską i twardą wkładkę uniemożliwiając odpowiednie i bezpieczne ułożenie stopy. Warto zadbać o odpowiednie obuwie, można także zaopatrzyć się w odpowiednio wyprofilowane wkładki, które razem z nami dobierze podolog (specjalista zajmujący się wadami, schorzeniami stóp).

Krótki relaks

Masaż podeszew stóp jest bardzo łatwy i można wykonać go w domu z pomocą chociażby piłeczki tenisowej lub innej umiarkowanie twardej oraz podobnej wielkości. Wystarczy położyć piłeczkę na podłodze i w pozycji stojącej powoli, ale dość zdecydowanie jeśli chodzi o siłę nacisku prowadzić podeszwę jednej stopy po piłeczce miejsce po miejscu. Tam, gdzie czujemy większy dyskomfort możemy popracować dłużej. Cały masaż wykonujemy przez około 15 minut. To pozornie krótki czas, a efekt jest mocno odczuwalny.

Warto po ciężkim dniu dać stopom trochę odpoczynku. Zadbajmy także o odpowiednie obuwie dostosowane do fizjologicznych wysklepień stopy i sprzyjające jej prawidłowemu ułożeniu, a w domu starajmy się chodzić jak najwięcej boso. Samo ściągnięcie butów często przynosi nam ulgę, gdy wracamy zmęczeni po całym dniu pracy. Możemy także zadbać o stronę podeszwową stóp masażem, który zbierze nam około 15 minut i jest bardzo prosty w wykonaniu.

Photo by Christopher Sardegna on Unsplash