Medytację można nazwać formą intensywnego treningu dla mózgu. Wraz z nabraniem doświadczenia przez praktykę medytacja staje się bardziej świadoma i dzięki temu skuteczna. Wiele osób praktykuje ją jedynie dla osiągnięcia stanu relaksu i jest to oczywiście jeden z celów, ale głównym założeniem medytacji jest osiągnięcie stanu, w którym nie skupiamy się na docierających do nas bodźcach zewnętrznych, liczy się tylko to co tu i teraz, a my po prostu akceptujemy przychodzące do nas myśli.

Czy dla każdego?

Medytacja nie jest techniką relaksacyjną, a praktyką, która pomaga pracować nad koncentracja na danej chwili, naszych myślach i zaakceptowanie tego stanu. Kiedy medytujemy, dbamy o siebie w sposób, który na pierwszy rzut oka może nie wydawać się oczywisty. Korzyści płynące z medytacji są liczne i różnorodne oraz wspierane przez naukę. Wiele osób zaczyna medytować, aby poradzić sobie ze stresem, zmniejszyć lęk i pielęgnować spokój umysłu. Istnieją jednak tysiące badań dokumentujących inne mniej znane korzyści płynące z medytacji, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Każdy może wypróbować tę metodę i dostosować do swoich potrzeb.

Zalety medytacji

Większość ludzi słyszało o pozytywnych skutkach medytacji związanych ze zdrowiem psychicznym: jasność umysłu, poprawa koncentracji i poczucie spokoju to tylko kilka z nich. Ważnym aspektem, który należy podkreślić są dobrodziejstwa, które prócz wymienionych wyżej korzyści pomagają złagodzić psychologiczne objawy depresji, lęku i stresu. Systematyczne medytowanie, pozwala na odetchnięcie i naładowanie się, dzięki czemu może znacznie poprawić swoje zdrowie.

Kiedy medytujemy stajemy się zdolni do radzenia sobie z negatywnymi emocjami, ćwiczymy wtedy postrzeganie podwyższonych emocji jako stanów przejściowych. Medytacja może tak głęboko wpłynąć na nasze emocje, że stajemy się bardziej świadomym chwili obecnej, jesteśmy w stanie lepiej zdystansować się od negatywnych myśli i emocji, przez co lepiej radzimy sobie z różnego rodzaju trudnościami. Wypróbuj już dziś, może to właśnie dla Ciebie!

Photo by Conscious Design on Unsplash