Lata życia liczymy według ogólnie przyjętej umownej skali. Czas wyznacza nam kalendarz, który został stworzony, aby wprowadzić jeden miernik dla zachowania porządku. Jednak nasze ciało posiada osobny czasomierz, który nie odlicza sekund, ani dni do kolejnych urodzin – wskazuje natomiast w jakiej kondycji znajduje się nasz organizm. Naszego wieku w dowodzie w żaden sposób nie zmienimy, ale na ten metaboliczny (biologiczny) mamy ogromny wpływ.

Informacja z wewnątrz

Wiek metaboliczny jest odpowiedzią naszego ciała na jego obecny stan, czyli m. in. jakość gospodarki hormonalnej, przemiany materii, czy zdolność organizmu do regeneracji. Krótko mówiąc jest to informacja jak „młode” czuje się nasze ciało obecnie. Jeśli nasz wiek metaboliczny jest równy lub niższy temu biograficznemu to znak, że organizm ma się dobrze.

Szybkie odmładzanie

Ważną informacją jest to, że na wiek metaboliczny mamy ogromny wpływ. Sporo reakcji zachodzących w organizmie jest determinowanych genetycznie, ale większą część możemy modyfikować stylem życia – aktywnością fizyczną, sposobem odżywiania, jakością snu, czy poziomem stresu. W celu obniżenia wieku metabolicznemu warto odstawić używki takie jak palenie tytoniu, ponieważ „dzięki nim” biologicznie starzejesz się o około 10 lat, w porównaniu do wieku biograficznego.

Mniej na liczniku

Ważnym aspektem wpływającym na wiek metaboliczny jest aktywność fizyczna. Im więcej trenujemy, tym ciało czuje się młodsze, mamy lepszą przemianę materii i lepiej śpimy. Wyznaczmy sobie porę w ciągu dnia przeznaczoną na trening i wytrwale realizujmy nasze plany. Sami odczujemy różnicę w codziennym funkcjonowaniu, zauważymy, że poziom energii będzie wyższy i lepiej będziemy radzić sobie ze stresem.

Styl życia w znacznym stopniu wpływa na wysokość wieku metabolicznego. Możemy modyfikować go dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej i sposobowi odżywiania się. Te dwa proste czynniki pełnią ważną rolę w utrzymaniu organizmu w równowadze. Niewielkim kosztem możemy podarować sobie lepszą kondycję, więcej energii, a co za tym idzie trwanie w zdrowiu!