Tworzą czynny układ ruchu człowieka. Dzięki nim możliwe jest przemieszczanie się, czy utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała. Odpowiedzialne są także za ruchy układu pokarmowego, czy rozszerzanie i zwężanie źrenic oraz pompowanie krwi. Jak właściwie są zbudowane i jak wygląda mechanizm ich działania?

Siła woli

Nie wszystkie mięśnie pełnią funkcje typowo lokomocyjne. Grupa mięśni gładkich buduje narządy wewnętrzne i odpowiada za tak zwane ruchy bezwiedne, takie jak rozszerzanie i zwężanie źrenic, czy skurcze żołądka i jelit. Ta grupa mięśni działa niezależnie od naszej woli, nie możemy więc ich kontrolować siłą umysłu. Często wręcz nie czujemy ich pracy, nikt przecież nie myśli o tym, że jelita właśnie przesuwają treści pokarmowe.

Pompa krwi

Jako odrębną “grupę” mięśniową uznaje się mięsień poprzecznie prążkowany serca. Jest to wyjątkowy typ mięśnia, ponieważ posiada prążki tak jak mięśnie szkieletowe, ale działa niezależnie od naszej woli tak jak mięśnie gładkie, więc nie jest podatny na zmęczenie i nie wymaga regeneracji (chyba, że zostanie uszkodzony czynnikiem chorobotwórczym).

Aktywne prążki

Grupą mięśni, na których stan mamy wpływ są mięśnie szkieletowe poprzecznie prążkowane. Są one odpowiedzialne za przemieszczanie się oraz utrzymywanie odpowiednich pozycji ciała. Są podatne na zmęczenie i wymagają regeneracji. Do ich prawidłowego działania potrzebny jest odpowiedni styl życia – dostarczanie składników odżywczych i aktywność fizyczna. Na pojedynczym włóknie mięśniowym widoczne są prążki, które tworzą filamenty aktynowe (prążki białe) i miozynowe (prążki czerwone). Aktyna pozwala mięśniom na krótkotrwały oraz bardzo intensywny wysiłek, miozyna natomiast pozwala na długotrwałą umiarkowaną aktywność.

Mięśnie kojarzą nam się z możliwością przemieszczania i wykonywania ruchów. Nie wszystkie jednak pełnią dokładnie takie funkcje. Mięśnie szkieletowe działają zależnie od naszej woli, wymagają ćwiczeń, ale potrzebują także czasu na regenerację. Można je wzmacniać treningiem siłowym, którego formą jest trening EMS. Możesz wypróbować go w naszych studiach i trenować pod okiem wykwalifikowanej kadry!