Z pewnością każdy słyszał przynajmniej kilka razy w życiu pojęcia związane z anatomią, jak na przykład więzadło, mięsień, czy staw lub narząd. Ale chyba mało kto zastanawia się jak właściwie to wszystko zostało “zapakowane” w ciele, tak aby było dobrze chronione i nie przesuwało się względem innych struktur. To właśnie powięzi, o których mówi się często w kontekście mięśni stanowią opakowanie dla poszczególnych struktur anatomicznych. Jakie są ich pozostałe funkcje?

System powięziowy

Zbudowane są z elastycznej tkanki łącznej, bogatej w kolagen oraz wodę. Są cienkimi, ale mocnymi “sakiewkami”, w które opakowane są struktury. Każdy mięsień otoczony jest taką powięzią, która nie ma za zadanie jedynie stanowić ochrony, ale posiada także inne funkcje. Mówiąc o powięziach, a raczej ich całym systemie możemy wyróżnić trzy główne grupy: powięź powierzchowną (obejmuje całe ciało, posiada także naczynia krwionośne, limfatyczne, a także nerwy), powięź głęboką (połączoną z innymi tkankami) oraz powięź namięsną (otaczającą poszczególne mięśnie, czy tworzącą na przykład rozcięgna).

Więcej funkcji

Poza tym, że powięzi utrzymują ciało, spełniają jeszcze kilka innych funkcji. Stanowią system komunikacji i przewodzenia, dzięki temu, że wyposażone są w naczynia, czy nerwy. Poza tym wraz z kręgosłupem przyczyniają się do utrzymania postawy ciała, pomagają układowi kostnemu oraz mięśniowemu. Umożliwiają one także dostosowanie poziomu napięcia poszczególnych mięśni do wykonywanej przez nich pracy, rozluźnia także mięśnie antagonistycznie do aktualnie napiętych. Powięzi stanowią ochronę, dzięki możliwej przy ich pomocy amortyzacji wstrząsów.

Zadbaj o powięź

Powięzi mogą stracić swoją elastyczną strukturę, jeśli nie są odpowiednio traktowane. Regularne rollowanie pomaga zachować powięziom swoją elastyczność, pozwala także na doprowadzenie świeżej dawki krwi do mięśni, co jest szczególnie ważne w procesie regeneracji dla osób trenujących. Rollowanie pozwala na “odklejenie się” od siebie poszczególnych powięzi, co czasami stanowi problem i daje dolegliwości bólowe mięśni.

System powięziowy spełnia w organizmie wiele funkcji, warto zadbać także o nie, szczególnie przy regularnej dość intensywnej aktywności fizycznej. Masaż, czy rollowanie pozwala zachować powięziom swoją właściwą strukturę, dzięki której mogą stanowić ochronę dla mięśni oraz innych struktur.

Photo by Conscious Design on Unsplash