Tętno jest pulsującym ruchem ścian tętnic, który powstaje jako skutek wyrzutu krwi w trakcie skurczu komór serca. Jest często badanym parametrem, ponieważ pomiar jest szybki i łatwy w wykonaniu, a może dać sporo informacji o aktualnym stanie zdrowia. Jest dość istotnym parametrem dla osób trenujących, chcących osiągnąć postawione cele treningowe.

W normie

Prawidłowe tętno (puls) powinno wahać się między 60 a 80 uderzeniami na minutę (mierzone w spoczynku). Pomiaru można dokonać na nadgarstku, znajdując tętnicę promieniową, dobrym miejscem jest także tętnica szyjna, gdzie puls jest mocno wyczuwalny. Praktycznie wszystkie ciśnieniomierze pokazują wartość tętna, zegarki elektroniczne także często posiadają taką funkcję (wynik oczywiście jest przybliżony, ale pomiary w nowszych urządzeniach są coraz dokładniejsze).

“Trening tętna”

Puls jest istotnym parametrem, którego wartości pokazują jak dana część treningu wpływa na nasz organizm. Aby sprawdzić przy jakim tętnie wykonamy optymalny dla nas trening należy wyznaczyć maksymalne dla nas tętno. Wyliczeń dokonuje się z odpowiedniego wzoru, a pomiary podczas treningu najlepiej wykonują zegarki, czy opaski sportowe, które po zakończonych ćwiczeniach pokażą między jakimi wartościami wahało się tętno. Przy regularnych treningach nieco spada tętno spoczynkowe, co dla sportowców jest ważne jeśli chodzi o zapasy energii (czym niższe tętno, tym więcej energii zachowane jest podczas wysiłku).

Spalanie, czy niedotlenienie

Treningi o wysokiej intensywności trwają przeważnie dość krótko, a to dlatego, że tkanki narażone są wtedy na niedotlenienie, tętno skacze do wartości maksymalnych, następuje wzmożona produkcja kwasu mlekowego. Przy tętnie wynoszącym 60-70% tego maksymalnego następuje najefektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, a trening o takiej intensywności może trwać nieco dłużej. Tkanki zaczynają pobierać zapasy energii z zapasów tłuszczowych, właśnie dlatego na takim poziomie tętna najszybciej spalamy kalorie.

Pomiary tętna pozwalają na określenie „formy serca”. Są łatwe w wykonaniu, a bardzo istotne dla osób trenujących. Informacje o wartościach pulsu pozwalają określić jaką formę przyjmuje nasz trening. Urządzenia służące do pomiarów pokazują jak w trakcie treningu zachowywało się nasze tętno, co stanowi informację o tym jak na daną fazę ćwiczeń reaguje nasz organizm.

Photo by Artur Łuczka on Unsplash