Wykonanie nawet najlepszego treningu nigdy nie da nam 100% sukcesu, gdy podczas przerwy między kolejnymi sesjami nie zwrócimy szczególnej uwagi, aby wykorzystać ten czas na świadomy odpoczynek. Wbrew pozorom to okres regeneracji sprawia, że obserwujemy efekty treningu.

Dostarczaj paliwo

Należy pamiętać o tym, że efekty treningowe nigdy nie pojawią się od razu, potrzeba czasu i wysiłku, aby dotrzeć do wymarzonego celu. Bardzo ważnym elementem, czasami nawet wręcz kluczowym jest dieta. Należy zwracać uwagę na to co jemy, w jakich ilościach, częstotliwości i przede wszystkim o jakich porach. Chcąc “zgubić” nieco tkanki tłuszczowej nie można zapomnieć o deficycie kalorycznym (polega on na przyjmowaniu posiłków o mniejszej ilości kalorii niż jest nam potrzebna), tak więc czas między treningami to także świadome spożywanie posiłków.

Zbierz siły

Intensywne treningi potrafią być wykańczające – istnieje przeświadczenie, że im więcej treningu tym lepiej. Jest to błędne stwierdzenie, cykl treningowy powinien być dostosowany personalnie do możliwości i potrzeb każdej osoby. Należy pamiętać, aby dać mięśniom czas na regenerację, bo właśnie wtedy uszkodzone włókna mięśniowe mogą się odbudować, dzięki czemu nasza masa mięśniowa zacznie przyrastać.

Czy to zawał?!

Jednym z ważnych enzymów regulujących procesy energetyczne w komórkach naszego ciała jest kinaza kreatynowa. A jaki jest jej związek z treningiem? Jej stężenie może znacznie wzrosnąć po intensywnym wysiłku fizycznym, więc niezalecane jest wykonywanie na przykład badań krwi rano, gdy poprzedni wieczór przeznaczyliśmy na dawkę intensywnych ćwiczeń. Kinaza kreatynowa badana jest przy diagnozowaniu zawału serca – gdyby jej poziom wyszedł podwyższony warto przeanalizować kiedy wykonaliśmy ostatni trening i jak dużą miał on intensywność.

Czas regeneracji jest równie ważny jak sam trening. Często zaniedbujemy odpoczynek pędząc dalej do pracy i nauki. Warto znaleźć chwilę na porządną dawkę relaksu – może być to spacer lub po prostu dobra książka. Wybór należy do Ciebie, ważne żeby go dokonać i dać organizmowi czas na oddech, aby z nową energią wrócić na kolejny trening i dać z siebie wszystko!

Photo by Eric Nopanen on Unsplash