Każda kobieta na pewno spotkała się z pojęciem cellulitu. Nieprzypadkowo problem ten interesuje głównie płeć piękną, ponieważ dotyka on około 80-90% kobiet na całym świecie (dla porównania tylko 10% mężczyzn). Należy pamiętać, że cellulit NIE JEST tylko defektem estetycznym skóry(!), a problemem tkanki łącznej podskórnej i jest to zaburzenie, które często wymaga konsultacji ze specjalistą.

Czym jest cellulit?

Cellulit to nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa podskórna, która zlokalizowana jest głównie w okolicach bioder, ud, czy pośladków. Komórki tłuszczowe o różnej wielkości powodują, że defekt związany z cellulitem uwidacznia się na skórze, która nabiera nierównego, grudkowatego wyglądu.

Kogo dotyczy?

Tkanka tłuszczowa podskórna jest w pełni normalną, fizjologiczną częścią organizmu, pełniącą określone funkcje. Występuje także u osób szczupłych, jednak osoby o zwiększonej masie ciała są bardziej narażone na powstawanie cellulitu o typie tłuszczowym, ponieważ pojawia się on w związku ze zwiększoną ilością adipocytów (komórek tłuszczowych). Natomiast wodny typ cellulitu bardzo często dotyczy osób szczupłych, a przyczyną powstawania jest zaburzona cyrkulacja krwi oraz limfy, która prowadzi do braku odżywienia komórek. Przez taki mechanizm komórki tłuszczowe gromadzą w sobie produkty przemiany materii, przez co powiększają się i stają się coraz ciaśniej upakowane w tkance podskórnej (na skórze uwidocznione jako grudki).

Czynniki powstawania

Głównym winowajcą jest tutaj zdecydowanie gospodarka hormonalna, a dokładniej wydzielanie estrogenów – stąd z problemem w znacznej większości borykają się kobiety. Równie ważnymi czynnikami, wpływającymi na powstawanie cellulitu są m. in. dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, odwodnienie organizmu, czy szybkie przybranie na wadze.

Należy pamiętać, że problem cellulitu bardzo często nie jest wyłącznie defektem czysto estetycznym. Pojawia się on w związku z zaburzeniami przepływu krwi oraz limfy, czy także wahaniami hormonalnymi. Aby walczyć z cellulitem niekiedy należy zmienić nawyki żywieniowe i wdrożyć aktywność fizyczną, a najlepszym pomysłem będzie kontakt ze specjalistą (dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej, kosmetologiem), który nie tylko może zaproponować zabiegi poprawiające estetykę skóry, ale zajmie się przede wszystkim źródłem problemu!

Photo by okeykat on Unsplash