Dla niektórych aktywność fizyczna to przyjemność sama w sobie, inni natomiast potrzebują nieco motywacji do podjęcia regularnych treningów. Szukamy celu, dla którego podejmujemy pewne czynności, ponieważ jest nam wtedy łatwiej zacząć. Sprawdź dlaczego aktywność fizyczna jest niezbędna w drodze do pełnego zdrowia.

Sport to zdrowie

Aktywność fizyczna ma znaczący wpływ nie tylko na mięśnie, które działają sprawniej, a my czujemy się silniejsi. Dzięki regularnym ćwiczeniom zmniejszamy ryzyko wystąpienia wielu chorób jak na przykład nadciśnienie, czy cukrzyca. Sport wpływa pozytywnie także na działanie serca, które podczas wysiłku zmuszone jest do zmiany trybu pracy. Dzięki temu później łatwiej adaptuje się do trudniejszych warunków.

Lepsze samopoczucie

Regularne uprawianie sportu ma znaczenie nie tylko dla naszego ciała, ale także na sferę psychiczną. Dzięki aktywności fizycznej lepiej śpimy, mamy mniej negatywnych emocji, jesteśmy spokojniejsi i bardziej pozytywnie patrzymy na świat.

Redukcja stresu

W reakcji stresowej następuje podwyższenie poziomu kortyzolu. Gdy regularnie uprawiamy sport obniża się w organizmie poziom tego hormonu, dzięki czemu stres staje się mniej silny niż zwykle.

Szczęście

Sport to endorfiny, które nazywane są hormonami szczęścia. W trakcie najczęściej długotrwałego, umiarkowanego wysiłku fizycznego następuje wyrzut endorfin, dzięki którym czujemy się szczęśliwsi.

Lepszy sen

Organizmowi potrzeby jest także odpoczynek. Po wysiłku fizycznym ciało chce odetchnąć, a najlepszą formą regeneracji jest sen. Dzięki aktywności fizycznej śpimy dłużej i znacznie lepiej.

Zwiększa sprawność mózgu, pamięć

Przez regularny wysiłek fizyczny w mózgu powstają nowe połączenia, dzięki zwiększonej ekspresji białek odpowiedzialnych za powstawanie tkanek układu nerwowego, głównie właśnie w mózgu.

Obniża ryzyko demencji

Niskie ryzyko demencji spowodowane jest dzięki powstawaniu w mózgu nowych połączeń nerwowych. Regularna aktywność fizyczna w młodości może zapewnić nam długowieczność i życie w dobrym zdrowiu.

Lepsza koordynacja i równowaga

Ćwiczymy nie tylko siłę mięśni, ale także świadomość ciała, dzięki czemu poprawia się nasze “poczucie” położenia ciała w przestrzeni. Ciało uczy się także określonych schematów ruchowych, które później zostają zapamiętane i wykorzystywane na co dzień.

Działa przeciwstarzeniowo

Podczas aktywności fizycznej następuje dotlenienie wszystkich tkanek organizmu, poprawia się krążenie, a co za tym idzie – elastyczność i jakość skóry.

Lepsza organizacja czasu

Sport uczy odpowiedniego planowania. Żeby pogodzić czas pracy z treningami potrzebujemy lepszej organizacji i samodyscypliny.