Szukasz motywacji do podjęcia aktywności fizycznej? Istnieje wiele powodów, dla których warto ćwiczyć przez wszystkie trzy trymestry ciąży, od mniejszego ryzyka powikłań, lepszej jakości snu, po szybszy powrót do formy po porodzie.

Dostosuj aktywność do siebie

Coraz więcej badań sugeruje, że ćwiczenia fizyczne w trakcie ciąży przynoszą duże korzyści, dlatego dostosuj aktywność do swojego samopoczucia, bo nawet zwykły spacer lub sesja rozciągania może doprowadzić do poprawy nastroju i znacznego polepszenia jakości snu. Uczyń z tego rutynę, a zwiększysz swoje szanse na łatwiejszy poród i szybszy powrót do formy po ciąży.

Korzyści treningu w ciąży

Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawisz swoją wytrzymałość i ogólną kondycję oraz zmniejszysz ryzyko powikłań. Poprzez treningi, przygotowujesz swoje ciało do stawienia czoła kolejnemu wyzwaniu fizycznemu, które ma nadejść – porodowi, a dodatkowo poprawiasz swój nastrój. Badania wykazały, że podczas aktywności fizycznej uwalniają się endorfiny, które pomagają poprawić nastrój, jednocześnie zmniejszając stres i niepokój.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu treningowego w czasie ciąży skonsultować to z lekarzem (niektóre stany mogą być przeciwwskazaniem do podejmowania aktywności fizycznej).
Unikaj sportów kontaktowych i zajęć o wysokim ryzyku upadku (m.in. jazda konna, narciarstwo zjazdowe i gimnastyka). Przerwij trening, jeśli poczujesz oszołomienie lub duszność, poczujesz skurcze lub pojawi się krwawienie z pochwy bądź wyciek płynu. Nawadniaj się, pijąc wodę przed, w trakcie i po treningu. Pamiętaj, że zmienił się twój środek ciężkości i technika wykonywania niektórych ćwiczeń może się nieco różnić.

Stosując się do zasad, które ustalisz ze swoim lekarzem, możesz podejmować aktywności dla lepszego samopoczucia, a także z korzyścią dla Twojego ciała. Ćwiczenia mogą w efektywny sposób przygotować Cię do porodu, a także sprawić, że powrót do formy po ciąży będzie łatwiejszy, a efekty widoczne znacznie szybciej. Należy pamiętać, że ciąża to stan fizjologiczny, a aktywność powinna być codziennością nie tylko podczas ciąży!

Image by StockSnap from Pixabay